4/ Sloveso "to have"

30.05.2020

V této části se budeme zabývat slovesem "TO HAVE" (mít, vlastnit).

JAK STUDOVAT

Prostudujte si celý text, neměli byste mít žádné nejasnosti, všemu byste měli dobře rozumět. Poté si pročtěte celý text znovu a zaměřte se na opakování zpaměti. Zakrývejte si jednotlivé části anglického textu a přeříkávejte si je zpaměti (nejlépe nahlas). Na závěr si udělejte krátký "kontrolní úkol".

SLOVESO "TO HAVE (got)" - (mít, vlastnit)

Druhé sloveso, kterým se budeme zabývat, je sloveso "TO HAVE" (mít). Pravděpodobně jste se s tímto slovesem již setkali. Pokud však potřebujete osvěžit paměť, podívejte se na časování tohoto slovesa v následující tabulce, a vše si dobře zapamatujte. Výslovnost je součástí slovníku (viz LEKCE 2/2).

  • Všimněte si, že toto sloveso má pouze dva tvary: HAVE [hæv] a HAS [hæz]. Tvar HAS se používá pouze ve 3. osobě jednotného čísla (tzn. on má, ona má, ono). Ve všech ostatních tvarech se používá tvar HAVE.
  • Jisté komplikace způsobuje slůvko GOT, které se přidává k základnímu tvaru slovesa HAVE nebo HAS. (Pro pokročilejší studenty: GOT je minulé příčestí slovesa GET, má význam "získaný".)

Kdy mám "GOT" použít?

- V britské angličtině je třeba použít GOT ve všech větách!!!

- Americká angličtina je v tomto benevolentnější a v hovorové angličtině GOT příliš nepoužívá. GOT je však nutné použít alespoň při zkracování v kladné oznamovací větě: I've got, he's got. (V tabulce výše je GOT uvedeno v závorce tehdy, kdy se v americké angličtině může vynechat.)

- V případě, že preferujete britskou angličtinu (ve většině škol v ČR se vyučuje spíše britská angličtina), doporučuje se všude používat variantu s GOT. (V tabulce jsou modře vyznačeny nejčastěji používané BRITSKÉ varianty, ve všech POUŽIJTE GOT!)

- Pokud upřednostňujete americkou angličtinu, doporučuje se používat varianta bez GOT. (V tabulce jsou modře vyznačeny nejčastěji používané varianty - tam, kde je GOT v závorce, jej nemusíte používat.)

- Pokud stále tápete, vyberte si zkrátka jednu variantu, která je vám bližší. Navíc se v příští lekci dozvíte ještě o jiném způsobu tvorby vět s HAVE (v americké angličtině)... V této fázi si tedy prozatím vyberte JEN jednu variantu, a tu si co nejlépe zapamatujte!

CVIČENÍ:

Až si budete jistí časováním slovesa "mít", vyzkoušejte si cvičení, abyste zjistili, jak tuto gramatiku skutečně umíte. Klíč ke cvičením je umístěn na konci celé série článků z 2. lekce.

Cvičení č. 1/ Doplňte sloveso "HAVE" podle vzoru:

VZOR: I have a house. Have I got a house? I haven't got a house.

1. I _______ a car. __________________________________________

2. YOU _______ a pen. _______________________________________

3. SHE _______ a daughter. ____________________________________

4. HE _______ a friend. _______________________________________

5. IT _______ ears. _________________________________________

6. WE ______ a son. _________________________________________

7. YOU ______ children. _______________________________________

8. THEY _______ a sister. ______________________________________


Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny - číst, psát a dorozumět se... Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit.

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz

Máte možnost objednat si účast v celém online kurzu angličtiny s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na www.anglictinajasne.cz, napište "BUDVOBRAZE50" - a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete.

Hodně štěstí při studiu! 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!