6/ Rozdíl mezi přítomným časem prostým a průběhovým

22.08.2020

Pro lepší názornost a uvědomění si rozdílů mezi přítomným časem prostým a průběhovým se podívejte na následující obrázek:

Vysvětlivky:

● Přítomný čas PROSTÝ: = klidná mořská hladina

- to, co probíhá běžně a opakovaně, stálá pravda, něco platí po dlouhou dobu, stálý běžný život, běžná denní rutina... (Někde pracuju, bydlím, něco máme rádi, něco rádi děláme, atd.)

● Přítomný čas PRŮBĚHOVÝ: = jedna (relativně krátkodobě trvající) vlna

- nějaká akce/čin probíhá teď, právě v tento moment (a my zaznamenáváme tuto akci v jejím průběhu, právě něco probíhá)... (Právě si čtu, právě dělám úkoly, právě uklízím, atd.)

- Též nějaká akce/děj probíhá poměrně krátkou dobu, zkrátka víme, že děj/činnost bude probíhat krátkou (přechodnou) dobu a (poměrně) brzy skončí... Jde o PŘECHODNÉ období, o němž víme, že nepotrvá moc dlouho (v řádu dnů, týdnů či měsíců). (Pobývám týden na hotelu, pracuju pár měsíců na brigádě, atd.) I takto lze přítomný čas průběhový využít. Jen musíte už dopředu vědět, že půjde o (relativně) krátké období.


Každý může obstojně zvládnout základy angličtiny - číst, psát a dorozumět se... Pokud vás angličtina alespoň trochu baví, máte vnitřní motivaci, píli a velkou trpělivost, můžete se tento jazyk naučit.

Minikurz je zkrácenou verzí kurzu angličtiny online www.anglictinajasne.cz.

Máte možnost objednat si účast v celém online kurzu angličtiny s 50% slevou (na všechny cenové balíčky). V objednávce či emailu, který je uvedený na www.anglictinajasne.cz, napište "BUDVOBRAZE50" - a obdržíte slevu 50% na jakýkoliv cenový balíček, který si vyberete.

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!