Aliance NATO uvedla, jaká je pravděpodobnost vojenského střetu s Ruskem

18.07.2019

Vojenský konflikt mezi Ruskem a NATO je sice málo pravděpodobný, ale přesto je možný, vyplývá z dokumentu Akademie obrany NATO, který má název "Proč je Pobaltí důležité, a nutná ochrana severovýchodních hranic NATO".

V dokumentu se uvádí, že do pobaltských zemí by mělo být vysláno ještě více amerických vojáků. Autor zprávy se totiž domnívá, "že pobaltské republiky jsou jediným místem, kde může Moskva prolomit bezpečnostní opatření Evropy".

Riziko vzniku vojenského konfliktu mezi NATO a Ruskem je sice nízké, ale nelze jej považovat za nepravděpodobné. K tomu, aby se takové riziko snížilo, je zapotřebí posílit potenciál pro odstrašování, a to armádami NATO v pobaltských republikách - především pak americkými vojsky.

Již dříve Kongres USA nabídl členským státům NATO z východní Evropy, které nadále používají sovětské zbraně, půjčky na nákup amerického vojenského vybavení. Podle zákonodárců jsou spojenci ze Severoatlantické aliance závislí na Moskvě, jelikož jsou nuceni nakupovat náhradní díly z Ruska.

Přítomnost NATO u ruských hranic

Velení NATO nedávno reagovalo na výzvu náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Ruska Valerije Gerasimova, aby vojenská činnost v blízkosti ruských hranic byla zastavena, čímž by mohlo dojít ke snížení napětí. Gerasimov uvedl, že "důležitou podmínkou pro snížení napětí může být ukončení destabilizující činnosti ozbrojených sil aliance v blízkosti západních hranic RF, stejně jako ukončení rozmisťování dalších vojsk a vojenské infrastruktury v pobaltských zemích, ve východní Evropě, a ukončení rostoucí vojenské přítomnosti v Černém moři.

Letecké akce u ruských hranic

V poslední době se také velmi intenzivně zvyšuje činnost zahraničních výzvědných letounů a dronů v blízkosti ruských hranic. Zahraniční vojenské letouny se pravidelně objevují nad Baltským mořem, v oblasti Krymu a Krasnodarského kraje a také kolem ruských základen v Sýrii.

Ruské ministerstvo obrany opakovaně vyzvalo Washington, aby s podobnými operacemi přestal, ale Pentagon na ruské výzvy nereaguje.

Radiotechnické jednotky Vzdušně-kosmických sil Ruské federace v roce 2018 objevily a doprovodily od ruských hranic více než 980 tisíc letadel. Asi tři tisíce z nich byla bojová letadla, z nichž více než tisíc tvořily průzkumné letouny.

Zdroj: worldbulletin.net