Americká jaderná ponorka proplula Hormuzským průlivem 

26.12.2020

Americká jaderná ponorka se dvěma křižníky pluje přes Hormuzský průliv směrem do Perského zálivu, a to kvůli rostoucímu napětí ve vztazích mezi Íránem a USA.

V pondělí proplula americká atomová ponorka USS Georgia Hormuzským průlivem a vplula do Perského zálivu v doprovodu dvou pomocných válečných lodí. Tyto informace jsou známy díky oficiálnímu prohlášení Vojenského námořnictva USA, oznámila CNN.

Je podivné, že americké velení málokdy oznamuje přesun svých jaderných ponorek. Tentokrát ale byla v prohlášení vojenského resortu uvedena nejen poloha ponorky, ale i její bojové možnosti, včetně "naskladnění 154 okřídlených raket Tomahawk, určených k likvidaci pozemních cílů" na palubě ponorky, upozorňuje televizní stanice.

Americká atomová ponorka USS Georgia se v tomto regionu objevila kvůli zhoršení americko-íránských vztahů. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo již dříve obvinil Íránem podporované domobrance z raketového útoku na velvyslanectví USA v Bagdádu. Kromě toho někteří američtí představitelé vyslovili obavy, že Teherán může využít výročí vraždy generála Kásima Sulejmániho k nějakému nepředvídatelnému útoku na Ameriku, podotýká CNN.

V neděli bylo směrem na mezinárodní zónu v Bagdádu vystřeleno osm raket, v důsledku čehož byly poškozeny budovy a auta v obytné čtvrti nedaleko velvyslanectví USA. Komplexu americké ambasády byly způsobeny menší škody, nikdo ze zaměstnanců nebyl zraněn.

Výbuch granátu v blízkosti kontrolního stanoviště připravil o život jednoho vojáka.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!