Americká koalice na Blízkém východě nabírá na síle.

22.10.2019

Sjednocené arabské emiráty se připojily k mezinárodní koalici na ochranu přepravy ropy v Perském zálivu a Hormuzském průlivu, v jejímž čele stojí USA, uvedla státní informační agentura SAE WAM.

Koalice je ve složení Austrálie, Bahrajn, Velká Británie a Saúdská Arábie. Co ovlivnilo rozhodnutí těchto zemí? Proč se všichni tak svorně připojují ke koalici? Komu a jaké výhody vytvoření koalice slibuje a zaručuje?

Saúdský kontraadmirál ve výslužbě Shami Muhammed al Thahiri v rozhovoru uvedl: "Saúdská Arábie se připojuje ke koalici pro ochranu komerčních lodí a pro zajištění bezpečné mořeplavby. To je v zájmu světového námořního obchodu a účastnických zemí koalice."

"Perský záliv a Hormuzský průliv se nemohou využívat pro vojenské účely, protože mají příliš velký význam pro světovou mořeplavbu. Íránské hrozby uzavřít tyto koridory se musí hodnotit jako teroristické činy, zaměřené nejen proti Saúdské Arábii a zemím regionu, ale proti celému světu," dodal.

"Saúdská Arábie může přispět značným dílem ke společné věci, a tím je zajištění bezpečnosti. Má velké loďstvo a největší vojensko-námořní základnu ze všech zemí Perského zálivu: základnu krále Abdela Azíze."

Válka s Íránem nebude

Trump zjevně válku s Íránem nechce, což také před několika dny prohlásil, a omezuje se jen na sankce.

Írán disponuje důležitými vojenskými zdroji: raketami středního doletu, kterými by mohl zaútočit na dvě americké základny v regionu.

Američané se samozřejmě obávají velkého konfliktu, jehož následky jsou nepředvídatelné. Stále si ještě pamatují revoluci v Íránu, kdy administrativa prezidenta Cartera utrpěla fiasko. Tento syndrom neúspěchu stále pronásleduje část amerického establishmentu.

Situace je samozřejmě napjatá a uměle se vyostřuje. Vyvíjí se mimo jiné nátlak na Saúdskou Arábii, která neuznala, že Írán zaútočil na rafinérie, ale vyšetřování stále probíhá. Americká komise však tvrdí, že útok byl veden nikoli z jihu, ale odněkud ze severu, pravděpodobně z Íránu. Tímto způsobem chtějí USA přitlačit Írán "ke zdi", tomu však zabraňují Rusko, Čína a Francie.

Zdroj: khaama.com