Americká vojenská loď sestřelila íránský dron

27.07.2019

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že loď amerického námořnictva sestřelila íránský bezpilotní letoun.

Podle prezidenta USA byl letoun sestřelen v Hormuzském průlivu.

"Bezpilotní letoun byl zničen," prohlásil Trump. Prezident USA zmínil, že íránský stroj se v Hormuzském průlivu nacházel ve vzdálenosti zhruba 900 metrů od americké lodě.

Podle jeho slov bezpilotní letoun představoval pro americkou loď hrozbu. Trump také vyzval ostatní země k ochraně svých plavidel.

Vyostřená situace v regionu

Teherán koncem června oznámil, že se íránským silám protivzdušné obrany podařilo sestřelit americký špionážní dron, který se dostal do vzdušného prostoru země. Dron měl být sestřelen nedaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, asi 1200 km od Teheránu. Spojené státy však tvrdí, že bezpilotní letoun byl sestřelen v mezinárodním vzdušném prostoru.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru sdílel ručně nakreslenou mapu s vyznačenými souřadnicemi, kde byl dron údajně sestřelen. Dále oznámil, že hodlá věc předložit k projednání na půdě OSN. Porušení íránského vzdušného prostoru označil za agresi.

Íránská televize ukázala úlomky amerického dronu. Podle Zarífa byly vyzvednuty v íránských vodách.

K sestřelení amerického dronu došlo přesně týden po útoku na dva tankery v Ománském zálivu, které patří Japonsku a Norsku. K útoku došlo v den návštěvy japonského premiéra Šinzó Abe Teheránu.

Washington obvinil z útoku na tankery Teherán, ten ale odpovědnost odmítá. Jako důkaz Pentagon zveřejnil snímky, na kterých údajně členové Íránských revolučních gard odstraňují nevybuchlou minu z japonského tankeru.

Nicméně japonský provozovatel tankeru zpochybnil, že výbuch způsobila mina. Odkazuje na členy posádky, kteří tvrdí, že před explozí poblíž tankeru zahlédli létající objekty.

Vztahy mezi USA a Íránem se vyhrotily poté, co Washington v květnu 2018 jednostranně odstoupil od jaderné dohody a uvalil na Islámskou republiku Írán nové sankce. Trumpova administrativa zahájila proti Íránu kampaň s maximálním nátlakem, aby přiměla Teherán k vyjednávání o nové dohodě.

Zdroj: middleeasteye.net