USA chtějí zajistit světu mír "anektováním Ruska". To jako vážně?

03.03.2021

Náčelník amerických ozbrojených sil v Evropě generál T. D. Wolters pronesl 24. února řeč, která by měla znepokojit každého. Generál prohlásil, že smyslem pobytu americké armády v zahraničí je "udržení míru", a že Spojené státy, aby tento mír světu zajistily, musí anektovat Rusko.

Neustále nás zaměstnává boj s Moskvou, a jestliže se i nadále bude Rusko vzpírat naší vedoucí roli ve světě, jsme připraveni prostřednictvím NATO na tento ruský postoj odpovědět. Všechny destabilizující aktivity na zeměkouli svedl generál na Rusko: "Bez ohledu na široké mezinárodní odsouzení a pokračující ekonomické sankce vytváří Rusko i nadále destabilizující ohniska neklidu a tak zůstává přetrvávající a vážnou hrozbou pro USA i pro naše evropské spojence."

Samozřejmě, mohli bychom generálovu řeč brát jako vychloubačnou propagandu, ale to není tak snadné. Ona totiž obhajuje tu slepou americkou zahraniční politiku, která pravděpodobně směřuje k rozpoutání válečného konfliktu.

Generál Wolters prohlašuje, že smyslem pobytu americké armády v zahraničí je "tvorba míru". Takže válečné hry USA/NATO a vojenské manévry na ruských hranicích jsou tvorbou míru a tedy pravým opakem toho, z čeho má Rusko obavy? Americké začleňování států východní Evropy do NATO a rozvracení států bývalého Sovětského svazu, jako např. Ukrajiny, nejsou akt agrese? Dvě desetiletí trvající washingtonské války na Středním východě a v severní Africe také nejspíše vytvářejí mír, a neustálé americké hrozby Íránu a Číně je také vytváření míru?

Generál Wolters to tak vidí a stejně to vidí i současný americký establishment. Ale z pohledu Rusů je všechno úplně jinak. Rusko je obklíčeno vojenskými základnami, které neustále směrem k Rusku vysílají signály nepřátelského postoje, falešných obvinění a nikdy nekončící vlny sankcí. Rusko vidělo, jak byl prezident Trump odstraněn z úřadu, protože vyjádřil svůj úmysl normalizovat vztahy s Ruskem, a každý americký politik, který podporuje dohodu s Ruskem o kontrole zbrojení či o jakémkoli snížení napětí mezi dvěma velmocemi je okamžitě označen jako ruský agent.

Kreml už nespočetněkrát objasnil, že není ani pro USA a ani pro Evropu žádnou hrozbou, a že jediné, o co stojí, jsou normální mírové vztahy mezi zeměmi i velmocemi. Generál Wolters však na takovou snahu Ruska odpovídá jednoznačně: "Soupeříme proto, abychom zvítězili."

Publikováno na: www.novarepublika.cz/ 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!