Americké letectvo určuje vlastní pravidla na cizích územích

25.07.2020

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ve svém komentáři k opatřením amerických vzdušných sil proti íránskému civilnímu letadlu prohlásil, že "zločinci" musí být zastaveni dříve, než dojde ke katastrofě.

"USA nezákonně okupují území jiného státu a pak pronásledují pravidelné lety civilních letadel, čímž ohrožují nevinné civilní cestující, aby údajně chránily své okupační síly. To je nehorázná drzost. Tito zločinci musí být zastaveni, než dojde ke katastrofě," napsal Zaríf na Twitteru.

Již dříve jsme informovali o nebezpečném přiblížení amerických stíhaček k íránskému civilnímu letadlu Mahan Air, které letělo z Teheránu do Bejrútu. Incident se odehrál nad oblastí Al-Tanf ve vzdušném prostoru Sýrie, kde nezákonně operují americké síly.

V uveřejněné zprávě o incidentu, kdy došlo k ohrožení letadla společnosti Mahan Air, byla akce dvou amerických stíhaček proti civilnímu letadlu označena za velmi ohrožující a nebezpečnou.

Společnost uvedla, že během incidentu pilot civilního letadla obdržel "signál systému varování před srážkou" a doporučení nutnosti prudkého snížení výšky.

Pasažéři v tu chvíli seděli bez zapnutých bezpečnostních pásů a z důvodu prudkého klesání byli někteří cestující zraněni, stejně jako řada členů posádky. Pilot tímto způsobem zabránil střetu se stíhačkami.

"Vzhledem k tomu, že lety na této trase jsou plánovaně prováděny již více než 10 let, společnost při provozování letů vždy dodržovala pravidla a předpisy týkající se letecké dopravy. Z tohoto důvodu lze tuto událost považovat za další příklad nedodržování zákonů ze strany vládnoucího režimu v USA," uvádí se ve zprávě společnosti.

USA naopak prohlásily, že letoun F-15 amerického letectva doprovázel íránské letadlo ve vzdálenosti jednoho kilometru a podle mezinárodních norem. Americká stíhačka poté identifikovala letoun jako osobní letadlo Mahan Air a odletěla do bezpečné vzdálenosti.

Írán v souvislosti s akcemi amerického letectva podal stížnost k Mezinárodní organizaci pro civilní letectví. Íránské úřady navíc navázaly kontakt se Sýrií, protože incident se odehrál v jejím vzdušném prostoru, a požádaly o rychlé a podrobné vyšetření a zajištění, aby se v budoucnu podobné případy neopakovaly.

Organizace pro civilní letectví potvrdila, že cestující v důsledku snahy pilota předejít střetu s vojenskými letadly byli zraněni.

Civilní letadlo bezpečně přistálo v Bejrútu, odbavilo cestující, doplnilo palivo a vrátilo se do Teheránu.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!