Americké letouny pronikly do vzdušného prostoru Venezuely

05.08.2019

Americké průzkumné letouny opět pronikly do vzdušného prostoru Venezuely. Na Twitteru o tom informovalo strategické velení venezuelské armády.

"Průzkumná letadla USA opět pronikla do vzdušného prostoru Venezuely, čímž porušila leteckou bezpečnost a mezinárodní dohody. USA i nadále tímto způsobem jednání otevřeně uráží naši zemi," uvádí se ve zprávě.

Během posledních pár dnů se nejedná o první případ narušení venezuelského vzdušného prostoru. V pátek 19. července venezuelští vojáci zaznamenali letoun, který letěl směrem na Maiquetii nedaleko Caracasu. Pokusy o navázání kontaktu s tímto letounem byly neúspěšné, a proto byl letoun až do okamžiku, než opustilo oblast, doprovázen venezuelskou letkou.

Pentagon celý incident okomentoval tím způsobem, že venezuelská stíhačka Su-30 "agresivně pronásledovala" americký průzkumný letoun EP-3 a "posádku i stroj vystavila riziku".

Před několika dny Venezuela obvinila USA z celkem 78 narušení svého vzdušného prostoru, k nimž došlo od začátku roku, informoval ministr komunikací a informací Jorge Rodríguez.

"Od začátku roku došlo k 78 případům vpádů do venezuelského vzdušného prostoru. Nebyla to letadla s humanitární pomocí, ale americké průzkumná a vojenská letadla," prohlásil ministr na tiskové konferenci.

Podle Rodrígueze měla americká letadla za úkol shromažďovat informace o infrastruktuře ve Venezuele.

Zdroj: khaama.com