Americký expert uvedl, jak mohou USA „zvítězit nad plynovodem Severní proud 2“

28.07.2019

"Sankce nezastaví výstavbu Severního proudu 2, ani neuškodí Rusku, nýbrž poškodí podnikání amerických bank a společností, obchodujících s moskevskými partnery," řekl William Shughart, publicista pro The Hill.

Spojené státy mají mnohem efektivnější způsob, jak se vypořádat s evropskou závislostí na ruském plynu - nabídnout hodnotnou alternativu ve formě vlastního LNG.

William Shughart, korespondent The Hill a profesor na obchodní škole Johna Huntsmana při univerzitě ve státě Utah, uvedl, že americký zákon o sankcích proti společnostem, spolupracujícími s Moskvou při výstavbě plynovodu Severní proud 2, je nedokonalý a nebude fungovat.

V současné době je výstavba plynovodu dokončena z 60%. Kromě ruského Gazpromu se na projektu podílejí také německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell a francouzská Engie. Při úspěšné realizaci nová trasa umožní Moskvě dodávat plyn do Evropy a obcházet Ukrajinu, čímž ji zbaví ročního zisku z tranzitu ve výši 2 - 3 miliard dolarů.

Podle něj je nepravděpodobné, že by americké sankce znemožnily dokončení stavby. Nejen že Rusku přímo neublíží, ale zasáhnou navíc americké banky a společnosti podnikající v zahraničí, neboť podle návrhu zákona, předloženého senátory Tedem Cruzem a Jeanne Shahenovou, si zahraniční společnosti, které byly zařazeny na sankční seznam, nebudou moci půjčovat peníze od amerických finančních institucí a ztratí přístup ke svým americkým aktivům.

Bez ohledu na to, jak se Washington snaží ospravedlnit sankce proti plynovodu, jedná se o protekcionistické opatření, uvedl Shughart. Není náhoda, že ve stejnou dobu podniká americký ministr energetiky Rick Perry cestu po Evropě a propaguje americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Mezi potenciální klienty patří polská ropná a plynová společnost PGNiG.

Analytik tvrdí, že USA mají účinnější způsob, jak čelit Rusku, pokud jde o zajištění "evropské energetické bezpečnosti".

"Místo zavádění sankcí bychom měli rozšířit rozvoj našich obrovských zásob zemního plynu a posílat flotily tankerů s LNG na druhou stranu Atlantiku," uvedl. Právě taková opatření by pomohla "oslabit ekonomické sevření".

Po desetiletích závislosti na ropných rezervách OPEC se Amerika poučila a nyní dochází k obdobné situaci ohledně Ruska a Evropy. Ještě v 80. letech USA dovážely zemní plyn ze zahraničí.

Díky "břidlicové revoluci" se Spojeným státům podařilo vytvořit mnoho pracovních míst a stimulovat hospodářský růst, a také se staly největším světovým dodavatelem zemního plynu. V letech 2007 - 2017 vzrostl vývoz amerického paliva o 285%, a nyní může americký LNG vyvolat dramatické změny v globální energetické bilanci sil a nabídnout Evropě hodnotnou alternativu.

Zdroj: worldbulletin.net