Americký senát prohrál impeachment (ústavní žalobu) na prezidenta Trumpa

06.02.2020

Senát USA zprostil viny prezidenta Donalda Trumpa v obou bodech v procesu obžaloby. Prezident tak nebude souzen, ani zbaven své funkce.

Senátoři shledali Trumpa nevinným v případě obvinění ze zneužití pravomoci a maření práce Kongresu. Tímto rozhodnutím proces impeachmentu skončil. K odsouzení a sesazení prezidenta byly zapotřebí dvě třetiny senátorských hlasů. 

Impeachment na prezidenta Trumpa

Sněmovna reprezentantů v prosinci 2019 oznámila vůči prezidentu Trumpovi impeachment ve dvou bodech - zneužití pravomoci a maření práce Kongresu. Demokraté prohlásili, že šéf Bílého domu odkládal Kongresem schválenou vojenskou pomoc Ukrajině a požadoval na oplátku od prezidenta Volodymyra Zelenského politickou službu, a to vyšetřování z korupce proti Trumpově oponentovi Joe Bidenovi a jeho synovi, a kladl překážky vyšetřování ze strany Kongresu.

Sám prezident USA prohlásil, že požadoval od ukrajinských orgánů pouze to, aby bojovaly proti korupci. Právníci Bílého domu trvali na tom, že demokraté svými činy porušují Ústavu USA, a požadovali, aby byl prezident okamžitě zproštěn viny.

Trump se stal třetím prezidentem USA v historii, vůči němuž byl vznesen impeachment.

Z republikánů dal svůj hlas ve prospěch impeachmentu pouze senátor státu Utah Mitt Romney, který se v roce 2012 ucházel jako republikánský kandidát na funkci prezidenta USA.

"Pokud by neúspěšný prezidentský kandidát Mitt Romney vynaložil stejný hněv a energii na porážku nerozhodného Baracka Obamy, což vůči mně pokrytecky dělá, mohl v roce 2012 vyhrát volby," napsal americký prezident na Twitteru.

Trump v souvislosti s impeachmentem obvinil demokraty ze zneužívání moci a nazval je levicovými radikály. Okomentoval neúspěšnou obžalobu vůči své osobě, a v článku pro New York Times uvedl, že "výsledek je spravedlivé vítězství".

"Je to tak, ale podvod impeachmentu je prostě pokračováním zneužívání moci ze strany radikální levice, demokratů, kteří nic nedělají a neštítí se (jakkoliv) prosazovat své zájmy," napsal Trump na Twitteru.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!