Velvyslanec USA vydírá české politiky kvůli Google a Apple, hrozí sankcemi

20.02.2020

Washingtonu se nezamlouvá, že Česká republika chce uvalit daň na digitální korporace, jako je Google nebo Apple. Prostřednictvím amerického velvyslance v Praze vydírá české politiky, a hrozí zavedením sankcí. 

Je Česká republika protektorátem USA nebo nezávislou zemí? Přesně tyto smíšené myšlenky člověka napadnou, když se dozví, jaké nehoráznosti si dovoluje americký velvyslanec v Praze. 

Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké sněmovny dopis, ve kterém označil zvažovanou digitální daň za diskriminační. Zmíněná daň, o které přemýšlí česká vláda, a jejíž návrh aktuálně leží v rozpočtovém výboru, by se měla týkat předních světových společností, jako je Google, Facebook, Amazon či Apple.

Jak uvádí česká média, King v dopise českým poslancům naznačil, že plánovaná sedmiprocentní sazba je vysoká. "Již jsem předsedovi vlády panu Andreji Babišovi a dalším ministerským úředníkům sdělil, že Spojené státy si ponechávají právo přijmout příslušná opatření na obranu našich inovačních firem, což by mohlo znamenat odvetná opatření," stojí v dopise amerického velvyslance.

Digitální daň by se podle návrhu ministerstva financí měla vztahovat na internetové firmy, působící v ČR, s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v tuzemsku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Do státního rozpočtu by daň měla přinést zhruba pět miliard korun ročně.

Americký velvyslanec, diplomat spřátelené země, v podstatě českým politikům říká - když budete hájit dál své zájmy, tak vám to spočítáme. Představte si, že by něco takového udělal ruský nebo čínský velvyslanec, česká mainstreamová média by okamžitě všude začala mluvit o ovlivňování českých politiků cizí mocností, uvedl politolog Filip Zachariáš. 

"Vypadá to, že přátelství s USA je jednostranné. A vypadá dokonce jako vazalské, nebo protektorské. Dokud tancujeme podle amerických pravidel - nakupujeme zbytečné vrtulníky, posíláme vojáky na zbytečné zahraniční mise - tak jsme pánům z Washingtonu dobří. Když zvedneme hlavu proti jejich zájmům, hrozí nám sankcemi, stejně jako Venezuele, Íránu nebo Rusku," uvedl Zachariáš.

"Pamatujete, když americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro prohlásil, že by český prezident neměl jezdit do Moskvy na oslavy 70. výročí konce 2. světové války? Jaké z toho bylo pozdvižení? Schapiro dostal od Zemana okamžitě zákaz vstupu na Pražský hrad. Jeho nástupce King je za mnohem závažnější zásah do naší suverenity zatím tolerován."

Pan velvyslanec by si měl v prvé řadě uvědomit, že je velvyslancem v suverénní zemi, a nikoli v protektorátu.

Takže co bude dál? Podlehne český stát tlaku ze zámoří? Srazíme paty, poslušně se ukloníme a digitální daň zrušíme, jen abychom se vyhnuli hrozbě sankcí? Politolog Zachariáš si myslí, "že zlu by se ustupovat nemělo".

"Známý politolog dále k věci uvedl: "Podniky, které vydělávají neskutečné peníze - a to platí nejen na americké giganty - by měly platit odpovídající daně tak, aby to umožňovalo rozvoj země, její infrastruktury i obyvatel. Je třeba říct dost platům, za něž by zaměstnanci jmenovaných firem v domovských zemích ani nevstali z postele. ČR nesmí být rájem pro zlatokopy levné práce," řekl Filip Zachariáš.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!