Americký web National Interest varoval před rizikem jaderné války

20.07.2019

Testování hypersonické rakety indickými ozbrojenými silami nás přibližuje o jeden krok k jaderné válce s Pákistánem, uvedl americký web National Interest.

Web připomíná, že nehledě na předcházející zprávy o nepodařených testech hypersonické zbraně s nosnou raketou Agni-1 je samotný projekt nadzvukových zbraní v Indii "zlověstným krokem k začátku studené války s Pákistánem".

Autor článku zdůrazňuje, že Nové Dillí nepotřebuje dosažení nadzvukové rychlosti 20 machů, jako mají ruské zbraně, stačí jim jen 5 machů. Připomněl, že Spojené státy znepokojuje schopnost ruských hypersonických zbraní, které dokáží vyvinout tuto rychlost, kvůli níž se nedají zjistit, ani zachytit. V článku je také uvedeno, že s takovou úrovní rychlosti to znamená, že letadlové lodě a letecké základny se dají zničit masovou salvou nepolapitelných raket.

Pomocí těchto raket, dokonce i bez jaderných hlavic, se dá již první salvou zničit jaderný arzenál nepřítele.

Web připomíná, že vzdálenost mezi hlavními městy potenciálních nepřátel - Nové Dillí a Islámábád - je jen o něco více, než 400 mil (asi 700 km), a raketa s rychlostí 5-10 machů, odpálená z jedné z těchto zemí, dosáhne cíle za minutu. Na závěr autor článku píše, že Pákistán, který si uvědomuje, že Indie má hypersonické zbraně, může přijmout ohledně svého jaderného arzenálu rozhodnutí "nasadit vše, nebo vše ztratit".

Zdroj: khaama.com