Američtí diplomaté úmyslně zveřejnili trasy nelegálních protestních akcí v Moskvě

24.01.2021

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedla, že američtí diplomaté budou předvoláni na ministerstvo kvůli zveřejnění map neschválených protestních akcí v Moskvě na svých webových stránkách.

V pátek americké velvyslanectví v Rusku zveřejnilo varovné prohlášení o opozičních demonstracích v Rusku na podporu zadrženého aktivisty Alexeje Navalného. Ambasáda uvedla trasy očekávaných shromáždění a vyzvala občany USA, aby se těmto místům vyhýbali. Velvyslanectví uvedlo, že v Moskvě "se demonstranti chystají shromáždit poblíž Puškinova náměstí přibližně okolo 14:00 hodiny a půjdou směrem ke Kremlu".

Ruské ministerstvo zahraničí v komentáři uvedlo, že pokusy o takové "záměrné vyzrazení" budou považovány za hrubé zasahování do záležitostí Ruské federace, což může vyvolat odpovídající reakci.

V této souvislosti nezapomínejme na nepokoje ve Washingtonu, kde policie zasahovala a zadržela osoby, nespokojené s výsledky amerických prezidentských voleb. Velvyslanectví USA však tyto události nekomentovalo.

Jak mluvčí uvedla na Facebooku, velvyslanectví USA nejen zveřejnilo "trasy" v ruských městech, ale "nasměrovalo těmito informacemi" pohyb demonstrantů směrem ke Kremlu.

"Co to bylo - doporučení nebo instrukce? Ani organizátoři protestů o takových plánech neuvažovali. Dokážeme si představit, co by se stalo, kdyby ruské velvyslanectví ve Washingtonu zveřejnilo mapu protestních tras s uvedením cílového bodu, například ke Kapitolu. Taková orientace na místě by vedla ke globální hysterii amerických politiků, protiruským sloganům, výhrůžkám sankcemi a vyhoštění ruských diplomatů," je přesvědčena mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve vyzvalo americké diplomaty v Moskvě, aby se vypořádali s vlastními problémy a nezasahovali do vnitřních záležitostí jiných států.

Americké velvyslanectví v Moskvě se netají tím, že jejich diplomaté sledují probíhající nezákonné demonstrace ve velkých ruských městech: "Sledujeme zprávy o protestech ve 38 ruských městech".

Podle ruské mluvčí "podporují Spojené státy právo všech lidí na mírové protesty a svobodu projevu ve všech jiných zemích, kromě protestů v jejich vlastní vlasti". 

Americké ministerstvo uvedlo, že opatření, přijatá ruskými úřady, jsou zaměřena na potlačení těchto práv," avšak zapomnělo dodat, jak se potlačení těchto práv provádí v USA.

Celonárodní nelegální protesty v Rusku byly zahájeny poté, co byl minulou neděli po příjezdu z Německa zadržen opoziční aktivista Alexej Navalnyj, který tam byl hospitalizován kvůli údajné otravě. 44letý muž byl vzat do vazby na 30 dní za porušení podmínek podmíněného trestu na základě předchozího právoplatného odsouzení za zpronevěru - což je běžná praxe ve všech vyspělých zemích, pouze Rusko si to podle mínění USA nesmí dovolit.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!