Irák žádá o stažení zahraničních vojsk ze země, USA to odmítají 

10.02.2020

Irácký parlament hlasoval pro návrh na ukončení veškeré zahraniční vojenské přítomnosti v zemi a požadoval, aby americké síly co nejdříve vyklidily své základny a opustily irácké území. Washington však uvedl, že má v úmyslu v Iráku zůstat bez ohledu na požadavky země.

Sdělovací prostředky informovaly o údajném zahájení stahování amerických vojáků z 15 základen v Iráku, to se však nezakládá na pravdě, prohlásil oficiální zástupce Společného velení iráckých ozbrojených sil Tahsin al-Khafaji.

Zpravodajský portál Baghdad Today v pondělí s odvoláním na člena výboru pro bezpečnost a obranu iráckého parlamentu Alího Al-Ganemiho oznámil, že stažení amerických vojáků z 15 vojenských základen, umístěných v Iráku, již začalo. Al-Ganemi poznamenal, že americký kontingent zůstává ve dvou objektech - na základně Ain al-Assad v severní provincii Anbar a v další v provincii Erbil na západě země. Podle něj mají Američané "v úmyslu na těchto základnách zůstat".

"Objevují se zprávy o údajném stažení amerických vojáků z 15 základen, nejsou ale pravdivé. V Iráku nikdy tolik amerických základen nebylo," řekl al-Khafaji.

Popřel také zprávy, že Francie, Německo a Austrálie zaslaly iráckým úřadům žádost o stanovení harmonogramu na stažení svých vojáků ze země. "Tyto země takovou žádost nepodaly," řekl al-Khafaji. Zdůraznil také, že v současné době nejsou koaliční síly zapojeny do společných vojenských operací s iráckou stranou.

5. ledna irácký parlament většinovým hlasováním rozhodl o stažení zahraničních jednotek ze země a vyzval k ukončení spolupráce se silami mezinárodní koalice proti teroristickým skupinám. Opatření byla reakcí na americkou operaci poblíž mezinárodního letiště v Bagdádu, kdy došlo k zabití íránského generála, velitele speciálních sil Islámských revolučních gard (IRGC), Kásima Sulejmáního a zástupce šéfa irácké šíitské milice Abú Mahdí al-Muhandise. Washington tyto vojenské osoby obvinil, že se 31. prosince 2019 podílely na organizaci útoku na americkou ambasádu v Bagdádu.

Během několika posledních měsíců byly vojenské základny v Iráku, kde je umístěna americká armáda, pravidelně terčem minometné a raketové palby, a po likvidaci generála Sulejmáního jsou útoky pravidelné.

Zdroj: yonhapnews.co.kr

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!