Íránský prezident vyzval západní vojska, aby opustila Střední východ

16.01.2020

Ve středečním televizním projevu íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že USA nesou plnou zodpovědnost za zhoršení situace na Středním východě.

Íránský prezident Hasan Rúhání také uvedl, že podání stížnosti na Írán ze strany řady evropských států kvůli porušování dohody o jaderném programu může mít nepříznivé důsledky pro evropské vojáky na Blízkém východě.

V úterý Velká Británie, Francie a Německo podaly stížnost na Írán v rámci mezinárodní jaderné dohody, uzavřené v roce 2015. Důvodem je podle představitelů výše uvedených států porušování závazků ze strany Íránu, vyplývajících z jaderné dohody. Evropské státy doufají, že podáním stížnosti přimějí Írán k novým jednáním a přehodnocení svých rozhodnutí, nehodlají však na Írán uvalovat jakékoliv nové sankce, či usilovat o obnovení sankcí ze strany OSN.

Původní příčinou současné krize ohledně jaderné dohody je rozhodnutí USA odstoupit od plnění závazků v rámci smlouvy z roku 2018 kvůli údajné neúčinnosti. Následně Írán využil tento krok Spojených států jako záminku pro postupné přerušení plnění podmínek této smlouvy, a po zavraždění generála Sulejmáního prohlásil, že nadále odmítá omezování stanovených limitů pro obohacování uranu. Nicméně Írán nepovažuje tuto dohodu za "mrtvou" a připustil, že by se k ní mohl vrátit v případě zrušení sankcí ze strany USA. Přitom rozhodně odmítl možnost vyjednávání ohledně podepsání jakékoliv další dohody, která by byla výhodná jen pro USA.

Neuzavírali jsme dohodu "Obama deal" jen proto, abychom ji pak měnili na "Trump deal". I kdybychom to udělali, kdo by nám zaručil, že nebudeme v příštím roce potřebovat třeba "Biden, Sanders či Warren deal?" napsal na Twitteru ministr zahraničí Íránu Džavád Zaríf.

Další kolo eskalace

Ve středu v televizním projevu prezident Íránu Hasan Rúhání uvedl, že by měli všichni představitelé západních vojsk ve vlastním zájmu opustit Střední východ.

"Dnes jsou američtí vojáci v nebezpečí. Zítra se mohou ocitnout v nebezpečí i evropští vojáci. My chceme, abyste opustili tento region, a to bez války. Doufáme, že se k této otázce postavíte rozumně. Je to jen ve vašem zájmu," uvedl v prohlášení Rúhání.

Během projevu íránský prezident také zdůraznil nepřípustnost uzavření nové dohody. Uvedl, že je všeobecně známo, že Donald Trump není schopen dodržovat jakékoliv dohody a sliby, a proto jediným řešením je oboustranné dodržování dosavadní smlouvy.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!