Libyjská armáda převzala kontrolu nad městem Syrta

08.01.2020

Libyjská národní armáda (LNA) maršála Chalífy Haftara převzala plnou kontrolu nad libyjským městem Syrta, oznámil mluvčí LNA Ahmed al-Mismari.

Město Syrta se nachází na pobřeží Středozemního moře a je jedním z největších měst v zemi, mimo jiné se zde narodil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Jeden ze zdrojů již dříve uvedl, že Libyjská národní armáda  vstoupila do města Syrta, ale nakonec bylo zjištěno, že v rámci první fáze operace byla převzata kontrola pouze nad přístavem a dvěma vojenskými základnami.

Situace v Libyi

Po svržení a vraždě libyjského lídra Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala existovat jako jednotný stát. V současné době v zemi panuje dvojvládí.

Na východě země zasedá lidem zvolený parlament a na západě, v hlavním městě Tripolisu, je u moci Vláda národní jednoty v čele s Fáizem Sarrádžem, která byla zformovaná za podpory USA, OSN a EU.

Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Haftarovou armádou, která se od dubna pokouší dobýt hlavní město Tripolis.

Turecká armáda 

Turecká armáda v současné době postupuje do Libye, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, a dodal, že by se armáda měla zabývat koordinací tamní Vlády národní jednoty.

Již v minulosti média informovala, že Vláda národní jednoty (VNJ) Libye oficiálně požádala o vojenskou pomoc Turecko. Důvodem byla vojenská ofenzíva Libyjské národní armády (LNA), vedená maršálem Chalífou Haftarem.

Podle zpráv v médiích by se mělo jednat o "vzdušnou, pozemní a námořní" vojenskou podporu, která má sloužit k odražení ofenzívy.

Na začátku ledna turecký parlament schválil vyslání armády do Libye, a to prostřednictvím novely zákona, která povoluje nasazení jednotek v Libyi.

Rozmístění tureckých vojáků na území Libye podpořili poslanci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje a nacionalistické strany Nacionálně činná strana. Proti byli zástupci opoziční Republikánské lidové strany, Dobré strany, Strany štěstí (Saadet) a prokurdské Lidově demokratické strany. Celkově hlasovalo 325 poslanců pro, proti bylo 184 poslanců.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!