Austrálie odmítá územní nároky Číny v Jihočínském moři

26.07.2020

Po Spojených státech také Austrálie odmítá řadu územních nároků Číny v Jihočínském moři, uvedla australská televizní a rozhlasová společnost ABC, která citovala prohlášení stálého zastupitelství Austrálie při OSN.

Spojené státy dříve oficiálně označily nároky Pekingu na zdroje ve větší části Jihočínského moře za nezákonné. Washington kromě toho obvinil Čínu ze snahy získat kontrolu nad těmito zdroji prostřednictvím hrozeb. Čínské velvyslanectví v USA označilo toto prohlášení za "zcela neopodstatněné".

V prohlášení stálého zastupitelství Austrálie při OSN se zdůrazňuje, že australská vláda odmítá nároky Číny, které jsou v rozporu s Úmluvou OSN o mořském právu z roku 1982.

"Austrálie odmítá nároky Číny na historická práva nebo námořní práva a zájmy... v Jihočínském moři," uvádí se v dokumentu, který citoval novinář ABC na Twitteru.

Čína a řada zemí v regionu - Japonsko, Vietnam, Filipíny - mají neshody ohledně námořních hranic a oblastí odpovědnosti v Jihočínském a Východočínském moři. Čína je přesvědčena, že Filipíny a Vietnam záměrně využívají americkou podporu k eskalaci napětí v regionu.

Stálý rozhodčí soud v Haagu v červenci 2016 rozhodl ve věci žalobě Filipín ohledně toho, že Čína nemá žádný důvod k územním nárokům v Jihočínském moři. Soud rozhodl, že sporná území souostroví Spratly (Nansha) nejsou ostrovy a netvoří výlučnou hospodářskou zónu. Čína rozhodnutí arbitrážního soudu odmítá.

Také stojí za zmínku, že Čína v období 1. - 5. července v oblasti Paracelských ostrovů v Jihočínském moři uskutečnila vojenské námořní cvičení. V souvislosti s tím americké ministerstvo obrany opět získalo důvody vměšovat se do cizích záležitostí a vyslalo do Jihočínského moře letadlové lodě Ronald Reagan a Nimitz, spolu s doprovodnými loděmi.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!