Premiér Arménie: „Evropa by měla očekávat Turecko u Vídně“

04.10.2020

Arménský premiér Nikol Pašiňan prohlásil, že v případě nesprávného posouzení geopolitického významu situace v Náhorním Karabachu by Evropa měla "očekávat Turecko u Vídně", což podle jeho názoru souvisí s ankarskou imperialistickou politikou.

"Očekávám jasné stanovisko. Pokud mezinárodní společenství nesprávně zhodnotí geopolitický význam této situace, měla by Evropa očekávat Turecko u Vídně," řekl Pašiňan během rozhovoru pro Bild v rámci odpovědi na otázku, jaká opatření by mělo Německo v současné situaci podniknout.

Podle Pašiňana se "Náhorní Karabach a Arménie nyní staly frontou civilizace".

"Problém je v tom, že Arméni na Jižním Kavkaze jsou poslední překážkou expanze Turecka na sever, jihovýchod a východ. Turecká imperialistická politika sahá mnohem dále, než na Jižní Kavkaz. Podívejte se na akce Turecka ve Středomoří, Libyi a na Středním východě, v Iráku a Sýrii," řekl předseda vlády Arménie.

Pašiňan zdůraznil, že současná eskalace v Náhorním Karabachu má mezinárodní význam ze tří důvodů. "Za prvé proto, že Turecko rekrutuje a přepravuje teroristy ze Sýrie, aby bojovali proti Náhornímu Karabachu a Arménii. Za druhé, do tohoto procesu je také zapojena turecká armáda. To ukazuje na imperialistickou politiku Turecka, jehož kroky směřují k obnovení 'turecké říše'," řekl Pašiňan pro německé noviny.

Řada států, včetně Ruské federace a Francie, vyzvala strany ke zdrženlivosti. Turecko prohlásilo, že poskytne Ázerbájdžánu veškerou požadovanou podporu v souvislosti s dalším možným zhoršením situace v Náhorním Karabachu.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že požaduje od Francie omluvu za slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o údajném přesunu syrských militantů do Baku za účelem vedení bojů v Náhorním Karabachu.

Macron dříve uvedl, že 300 syrských ozbrojenců bylo letecky přepraveno přes turecké město Gaziantep do Baku.

"Žádní žoldáci nejsou, máme armádu o síle 100 000 vojáků. Žádám, aby se Francie omluvila a projevila odpovědnost," řekl Alijev v rozhovoru pro televizní kanál Al-Arabíja.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že Moskva je znepokojena zprávami o přesunu ozbrojenců nelegálních ozbrojených skupin do zóny konfliktu v Náhorním Karabachu. Bylo uvedeno, že podle přicházejících informací jsou ozbrojenci z ilegálních ozbrojených skupin, zejména ze Sýrie a Libye, převáděni do zóny konfliktu v Náhorním Karabachu za účelem přímé účasti v bojových akcích. Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí ve čtvrtek uvedla, že Moskva má údaje o syrských žoldnéřích v Náhorním Karabachu.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!