Německo a Francie chtějí zabránit anexi palestinských území

20.06.2020

Německo a Francie jsou zneklidněny plány Izraele ohledně anexe palestinských území a chtějí tomu zabránit. Uvedl to v pátek německý ministr zahraničí Heiko Maas.

"Izraelský plán anektovat palestinská území nás velmi znepokojuje, a to z hlediska bezpečnosti Izraele a celého regionu," uvedl Maas po setkání se svým francouzským protějškem Jean-Yves Le Drianem.

Podle slov německého ministra realizace plánů Izraele by znamenala nezákonnou a násilnou anexi a porušení mezinárodního práva. Stejný názor vyjádřil i šéf diplomacie EU Josep Borrell, který k tomu dodal, že by anexe území Palestiny poškodila vztahy Izraele nejen s arabskými, ale i evropskými státy.

Diplomacie Saúdské Arábie již v minulosti vyzvala islámský svět, aby se proti plánům Izraele postavil.

"Žádáme islámský svět, aby zaujal jednotné stanovisko vůči plánům Izraele, a přijal veškerá opatření k zastavení jeho úmyslů, a také vyzýváme mezinárodní společenství k jasnému a jednotnému stanovisku, aby donutilo Izrael nerealizovat své plány," prohlásil saúdský ministr zahraničí Faisal bin Farhan Al Saud.

Připomeňme si, že 28. ledna prezident USA Donald Trump představil svou tzv. "dohodu století", ve které je Jeruzalém uznán jediným a nedělitelným hlavním městem Izraele. Dokument této dohody de facto umožňuje Izraeli připojit palestinská území na Západním břehu Jordánu a rozšířit svou suverenitu v údolí Jordánu.

Po březnových volbách a vytvoření nové izraelské vlády premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že nastal čas na anexi palestinských území ve prospěch židovských osad na Západním břehu Jordánu a údolí Jordánu.

V odvetné reakci rozhodla Palestina vypovědět všechny dohody s Izraelem a Spojenými státy. V rámci již pozastaveného mírového procesu trvala palestinská strana na tom, aby budoucí hranice mezi oběma státy byly stanoveny podle linií, které existovaly před válkou v roce 1967, a nevylučovala ani výměnu území. Palestinci doufají, že si na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy vytvoří vlastní stát, a Východní Jeruzalém se tak stane jeho hlavním městem. Izrael se však odmítá vráti k hranicím z roku 1967 a označil Jeruzalém za své věčné a nedělitelné hlavní město.

Nezapomínejme, že židovské osady na Západním břehu Jordánu se objevily až poté, co Izrael vyhrál šestidenní válku v roce 1967. OSN nadále považuje tato zabraná území za okupovaná.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!