Jaké jsou skutečné cíle cvičení NATO "Noble Jump 2021"?

19.05.2021

19. květen je den, kdy začíná cvičení Severoatlantické aliance pod názvem "Noble Jump 2021", které se koná v Rumunsku a Bulharsku.

Podle Bukurešti jsou manévry navrženy tak, aby otestovaly "bojeschopnost Společné pracovní skupiny pro vysokou připravenost". Na rumunské území již dorazilo osm vojenských kolon. Jak velitelství NATO uvádí, zapojeno bude celkem na 4 tisíce vojáků z 12 zemí. Podle odborníků cíl Noble Jump 2021 neodpovídá skutečnému účelu cvičení. Podle analytiků jsou tyto manévry, které se provádí v bezprostřední blízkosti ruských hranic, namířeny proti Ruské federaci.

"Noble Jump 2021 je účelové mezinárodní vojenské cvičení, za jehož naplánování a provedení odpovídá Velitelství spojeneckých ozbrojených sil (NATO) v Neapoli," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Rozsáhlé cvičení armád NATO Defender Europe 2021, zahájené v Evropě, je po pravdě řečeno provokativní.

Je třeba poznamenat, že výcvik jednotlivých armád potrvá do 2. června. Oficiálním cílem má být připravenost "bojeschopnosti společné operační skupiny vysoké připravenosti a stav provádění akčního plánu připravenosti".

Podle rumunského ministerstva obrany první jednotky tohoto úkolového uskupení již dorazily "po vlastní ose" na území pořádajících zemí.

"Osm vojenských konvojů s přibližně 190 vojáky a 120 jednotkami vojenské techniky vjelo do hraničního rumunského města Giurgiu z bulharského města Ruse," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Velitelství Severoatlantické aliance uvedlo, že do cvičení budou zapojeny asi 4 tisíce vojáků z 12 zemí, a k tomu dodalo, že Noble Jump 2021 se koná pod záštitou Steadfast Defender 202, které je zase součástí cvičení Defender Europe 2021.

Rozsah manévrů

Defender Europe je každoroční výcvik armád NATO, který je veden pozemními silami Spojených států. Letos budou tyto manévry v Evropě největší za posledních 25 let. Konají se současně v 16 zemích regionu za účasti asi 28 tisíc vojáků. Vše bylo odstartováno v březnu a ukončení je naplánováno na červen.

Pentagon uvedl, že celá série těchto cvičení Defender Europe 2021 je klasifikována jako obranná.

Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu k tomu uvedl, že ruští vojenští experti jednotlivé fáze cvičení Defender Europe 2021 pozorně sledují kvůli rozmístění velkého počtu vojenských sil armád NATO v Evropě. Podle něj vojenská přítomnost Spojených států a evropského bloku podél ruské hranice vede ke zvýšení vojenského nebezpečí.

Jak poznamenal ruský ministr obrany, "modernizuje se vojenská infrastruktura, roste intenzita operačního a bojového výcviku podle amerického modelu".

Připomeňme, že tento program je zaměřen na vytvoření 30 skupin motorizovaných pěších praporů, vzdušných letek a válečných lodí, které musí být připraveny v bojové připravenosti po dobu 30 dnů.

Stojí za zmínku, že v rámci Defender Europe 2021 se v Bulharsku konalo ve dnech 3. - 16. května cvičení Trojská stopa-jih, které mělo ukázat odstrašující potenciál Severoatlantické aliance. Účastnilo se jej osm zemí NATO, včetně Spojených států, Severní Makedonie, Španělska a Spojeného království.

V květnu se navíc v Bulharsku, Rumunsku a Estonsku uskutečnily manévry Swift Response, patřící také pod patronát Defender Europe 2021.

Tato ukázka vojenských provokací proti Rusku je podle "kavárenských křiklounů" naprosto v pořádku! Ale běda, když Rusko reaguje na vojenskou sílu u svých hranic a kvůli tomu různě přesouvá svá vojska na svém vlastním území! To je křiku a osočování, že Rusové chtějí útočit! 

Publikováno na webu: https://www.infokuryr.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!