Brutální zásah policie v USA: Kdyby se tohle stalo v Rusku, svět by šílel
Slovenský politik Ľuboš Blaha se na Facebooku vyjádřil k tomu, co se právě teď odehrává v USA. Zaměřil se na nedávný incident v americkém městě Minneapolis, kde bělošský policista několik minut klečel na krku muži tmavé pleti, který se následně udusil. Tamní lidé se za smrt muže mstí a na místě dochází k velkým nepokojům.
Svět před pár dny obletěla hrůzná událost - v USA zemřel rukou policisty občan černé pleti George Floyd. Celý incident začal tak, že policie chtěla zatknout muže, který se měl v tamní samoobsluze prokázat padělaným dokladem totožnosti. Policisté našli muže opilého v jeho autě a dle jejich výpovědi se fyzicky bránil zatčení. Na internetu se poté objevilo video, na němž je vidět, jak jeden zasahující policista klečí podezřelému několik minut na krku, přičemž nedbal poznámek přihlížejících lidí, že je jeho zákrok nepřiměřený. Floyd navíc krvácel z nosu a policistům říkal, že nemůže dýchat. Prosil je, aby ho nezabíjeli. Následně se přestal hýbat, a tak byli přivoláni záchranáři, kteří naložili jeho bezvládné tělo do sanitky. Muž krátce po převozu do nemocnice zemřel.
Na incident okamžitě reagovalo vedení minneapoliské policie, které na druhý den propustilo čtveřici policistů, kteří byli incidentu přítomni, a tedy se na něm stejnou měrou podíleli. Kromě toho se starosta Jacob Frey na sociální síti omluvil místní černošské komunitě slovy, že "být černochem v USA by nemělo být rozsudkem smrti".
Do ulic vyšli protestovat místní občané, ve městě dochází k rabování, vandalismu, velkým škodám na majetku i k útokům. Demonstranti protestovali u policejní stanice, poblíž které přišel asi čtyřicetiletý černoch o život. Kromě toho lidé zapálili několik firem a obchodů, a dokonce na policisty začali útočit kameny nebo slzným sprejem.
Pravá tvář Ameriky...
Celý incident komentoval na Facebooku slovenský politik Ľuboš Blaha: "Lidé rabují město, dochází ke krveprolití, chaosu, policejní brutalitě. Stát se chystá proti demonstrantům nasadit armádu. Také došlo na zatýkání novinářů a celková nenávist se stupňuje. Lidé z chudých ghett už mají všeho plné zuby, schyluje se snad k občanské válce?"
Dále uvádí, že k tomu nedochází ani v Afghánistánu, ani v Jižním Súdánu nebo v Sýrii, ale v USA. "Slavná americká svoboda a demokracie. Slavný liberální kapitalismus. Je nutno zatleskat," dodává.
Následně se vyjádřil k tomu, jak doopravdy vidí USA. Píše, že jde o jednu z nejbohatších zemí světa, která po celém světě vede už celá desetiletí války - prý kvůli blahobytu, ale i tak 40 milionů lidí v USA žije v chudobě. Dodává, že v této bohaté zemi světa stále lidé umírají na banální nemoci, neboť nemají zdravotní pojištění.
"Jeden z nejbohatších států světa, a přesto miliony lidí žijí v ghettech a slumech jako někde v Africe. Jeden z nejbohatších států světa, a do některých čtvrtí nemůžete vstoupit, protože odtud nevyjdete živý. Barbarství, policejní teror, rasismus brutalita," tak Blaha popisuje USA.
Vzhledem k událostem Blaha dodává, ať Američané laskavě nepoučují svět o lidských právech. "U nás policisté nevraždí lidi na ulici za banální přestupek. Tohle je ten americký sen?" dodává.
Dále Blaha nastiňuje, jak by se mohlo dále postupovat: "Co takhle si předvolat americkou velvyslankyni, ctěný pane ministře Korčoku, a požadovat vysvětlení, proč policisté zabíjejí na ulicích lidi a zavírají novináře? Co takhle jim vytknout porušování lidských práv? Což jim takhle připomenout jejich rasismus a bordel v zemi?"
"Kdyby se něco podobného stalo v Rusku..."
V závěru příspěvku pak politik podotýká, že kdyby se něco takového stalo v Rusku, tak by se všichni "zastánci lidských práv" na Rusku vyřádili a všechny liberální neziskovky světa by chrlily nenávist a zlobu. "A současný slovenský velvyslanec v USA Korčok by vykřikoval, jak nehorázně se v Rusku porušují lidská práva," dodává Blaha.
"Když demonstranti plenili Hongkong, Amerika jim tleskala. A varovala Peking, aby nezasahoval. Ale dnes sami posílají na demonstranty armádu, zatýkají novináře, porušují práva - ale to je v pořádku, vždyť to se děje v Americe, a tam se může všechno," píše na závěr Blaha a ptá se, zda tohle má byt ten "velký americký vzor".
Zdroj: snews.com