Británie poslala do Hormuzského průlivu další lodě

05.10.2019

Velká Británie vyslala do Hormuzského průlivu torpédoborec Defender, který bude doprovázet obchodní lodě, informovalo o tom tiskové oddělení Britského královského námořnictva.

Jak média uvedla, torpédoborec Defender, který vyplul z domovského přísravu Porsmouth, míří do asijsko-pacifického regionu, kde se připojí k lodím Britského královského námořnictva.

Domovský přístav ve městě Porsmouth opustil současně s fregatou Kent. Obě lodě budou sloužit společně se silami mezinárodních partnerů. Fregata Montrose, která již zajistila třiceti lodím bezpečnou plavbu průlivem, zůstane v regionu, uvádí se v prohlášení tiskového oddělení.

Napětí v Perském zálivu v posledních několika měsících roste. Situace se zhoršila, když íránská pobřežní stráž zadržela 19. července v Hormuzském průlivu ropný tanker s vlajkou Spojeného království za údajné porušení mezinárodních námořních předpisů. Tato událost byla nejspíš odvetou za to, že britští námořníci zabavili íránský ropný tanker Grace 1 kvůli údajnému porušení sankcí, které uložila EU vůči Sýrii.

Koalice v Perském zálivu

V reakci na poslední incident chtějí USA zřídit koalici pro vykonávání hlídek v Perském zálivu. Svou účast potvrdila Británie, která původně chtěla zřídit evropskou misi, a Izrael, který přislíbil poskytovat svá výzvědná data koalici a další pomoc.

Americký viceadmirál Michael Gilday nedávno prohlásil, že americké námořnictvo požaduje, aby 80 - 90 % práce v této koalici připadla na americké partnery, zatímco USA se soustředí zejména na zpravodajské aktivity.

Írán varoval USA a jejich evropské spojence před jakoukoli bezpečnostní misí v regionu. Teherán uvedl, že je připraven bránit své pobřeží a zajistit svobodu plavby.

Rusko představilo na půdě OSN koncepci kolektivní bezpečnosti v Perském zálivu. Jedno z opatření, které Moskva nabídla na posílení bezpečnosti v regionu, je zrušení stálé přítomnosti států, které nepatří do tohoto regionu, vytvoření demilitarizačních zón, vznik horkých linek, výměna informací o nákupu zbraní a ozbrojených silách. Rusko také navrhuje vytvoření bezpečnostní organizace, do níž by patřily Rusko, USA, Čína, Indie, Evropská unie a další zainteresované státy.

Zdroj: middleeasteye.net