Británie zahájila tajnou operaci proti Rusku a Číně

26.10.2021

Tajné "bankovní" oddělení britského ministerstva obrany, vytvořené za účelem omezení finančních aktivit teroristické skupiny Islámský stát, nyní nasměrovalo své úsilí k boji proti Rusku a Číně, píší noviny Financial Times s odvoláním na zdroje.

Podle novinových údajů bylo tajné oddělení, kde pracují bývalí bankéři a finančníci, vytvořeno před šesti lety, aby zasahovalo do obchodní činnosti IS v Sýrii a Iráku. Experti se zaměřují především na komoditní trh a mezinárodní kapitálové toky. Členové operativní skupiny spolupracovali se speciálními vojsky, tajnými službami a také se 77. brigádou oddělení pro boj s informační válkou. Jejich úkolem bylo oslabit nepřítele omezením přístupu k financím.

"Poptávka po odbornících oddělení roste, protože protivníci jako Rusko a Čína využívají 'šedou zónu' mezi mírem a válkou, používají kybernetické zbraně proti národní infrastruktuře a vkládají komerční investice do citlivých oblastí v zahraničí," píší noviny Financial Times.

Západ opakovaně obviňuje Rusko z vměšování do vnitřních záležitostí a z kybernetických útoků. Rusko všechna obvinění odmítlo s tím, že západní země k těmto obviněním dosud nepředložily žádné důkazy. Moskva také prohlásila, že je připravena k dialogu o kybernetické bezpečnosti, což zase západní země odmítají.

Maršál vzdušných sil Edward Stringer, který až do svého letošního odchodu do důchodu dohlížel na tuto operativní práci, novinám řekl, že je nutné najít kriticky důležité prvky obchodního modelu svých protivníků, odstranit je a co nejvíce ztížit jejich nahrazení.

"Ať už jde o libanonský Hizballáh, lidi spojené s Putinem, Islámské revoluční gardy nebo dokonce Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu, všechny tyto organizace jsou více méně politické entity v rámci jejich ekonomiky. Proč je pouštět na bojiště, když je můžete připravit o jejich zdroje dříve, než se tam dostanou," řekl Stringer.

Noviny vysvětlují, že od ukončení operace boje proti IS bylo oddělení využíváno ke konkrétním nespecifikovaným úkolům a nepatří k pravidelné jednotce britského ministerstva obrany.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!