Britská média informovala o potravinové krizi v případě tvrdého brexitu

17.09.2019

V případě tvrdého brexitu bez dohody mezi Londýnem a Bruselem Velká Británie riskuje, že dojde k problémům v dodávkách potravin, paliv a léků.

Země může v případě vystoupení z EU bez podepsání dohody narazit na nedostatek potravin, léků a paliv, informoval deník Sunday Times s odkazem na vládní dokumenty, které dostal k dispozici.

V dokumentech se také uvádí, že v případě tvrdého brexitu existuje riziko vzniku kritické situace v přístavech a na hranici s Irskem, a rovněž riziko růstu výdajů na sociální dávky.

Ve vládních dokumentech je uvedeno, že vyhrocení napětí na hranici s Irskem může vyvolat masové protesty, hrozící zablokováním silnic. Potíže na hranicích mohou také ovlivnit termíny dodávek paliv, což může způsobit problémy se zabezpečením Londýna a britského jihovýchodu.

V dokumentech se také poukazuje na to, že až 85 % nákladních dopravních prostředků může čelit několikadenním průtahům s odbavením na francouzské celnici. Podle předběžných výpočtů mohou problémy v přístavech trvat až tři měsíce.

Vláda má rovněž za to, že dovozní cla na benzín mohou vést k uzavření dvou rafinerií, čímž přijdou o práci až dva tisíce lidí, a mohou vypuknout stávky. Kvůli průtahům na hraničních přechodech mohou také vzniknout problémy s čerstvými potravinami, což zase způsobí růst cen. Zvýšení cen se pak dotkne sociální péče, drobných a velkých dodavatelů.

Nový britský premiér Boris Johnson, který je zastáncem tvrdého brexitu, již nejednou prohlásil, že Británie opustí EU do 31. října letošního roku bez ohledu na okolnosti. Rozhodnutí o vystoupení z EU označil Johnson za prioritu.

Referendum o vystoupení Velké Británie z EU se konalo v červnu 2016, které podpořilo 51,9 % obyvatelstva. Předpokládalo se, že země opustí unii 29. března 2019, což se ale nestalo, jelikož se předcházející premiérce Mayové nepodařilo dohodnout podmínky s Bruselem.

Zdroj: khaama.com