Bude EU měnit politiku vůči Íránu? Krize ohledně zadržení britského tankeru

29.07.2019

Ke krizi ohledně zadržení britského tankeru Íránem se vyjádřil český europoslanec Jan Zahradil, který obvinil šéfku evropské diplomacie Federicu Mogheriniovou, neboť se domnívá, že vůči Íránu používá politiku appeasementu (tj. ustupování agresivním stranám).

Krize ve vztazích mezi Londýnem a Teheránem nastala poté, co ve čtvrtek 4. července gibraltarské úřady za asistence britského námořnictva zadržely íránský tanker Grace 1, plující pod panamskou vlajkou. Zadržení tankeru zdůvodnily tím, že převážel ropu, určenou pro rafinérii v Sýrii, čímž Írán porušuje sankce EU proti Sýrii. Teherán odmítl, že by tanker směřoval do Sýrie, ale zdůraznil, že dodávky íránské ropy do této země jsou zcela legální.

K další eskalaci situace došlo později, kdy Íránské revoluční gardy zadržely v oblasti Hormuzského průlivu dva britské tankery. Jeden z nich krátce na to propustily, zatímco tanker Stena Impero odvlekly do přístavu Bandar Abbás.

Podle Teheránu byla příčinou zadržení nehoda na moři, kdy tanker narazil do íránského rybářského člunu a po jeho poškození ignoroval tísňový signál. Velká Británie požadovala okamžité propuštění tankeru a podle deníku Telegraph zvažuje zavedení tvrdých sankcí.

Bude EU měnit politiku?

Federicu Mogheriniovou má vyměnit současný španělský ministr zahraničí Josep Borrell. Ten obvinil Británii z toho, že zadržela íránský tanker ve španělských vodách, a to na žádost USA. Později španělská vláda oznámila, že podá na jednání britského námořnictva stížnost. Zároveň ale Borrell sdělil, že britské úřady předem upozornily španělské ministerstvo zahraničí, že se chystají zadržet íránský tanker.

"Španělsko do toho nechtělo zasahovat, neboť veškerá činnost íránského tankeru probíhala v souladu s evropskými sankcemi," řekl zástupce španělského ministerstva zahraničních věcí, a dodal, že nejspíše šlo o taktické vyprovokování Íránu.

Zdroj: worldbulletin.net