Írán reaguje na vyhrůžky Trumpa: „Bude-li nás teroristické námořnictvo USA ohrožovat, zaútočíme.” 

23.04.2020

Íránští vojáci začnou střílet, pokud lodě námořnictva Spojených států budou ohrožovat bezpečnost naší země, informoval velitel Íránských revolučních gard Hossein Salami.

"Nařídili jsme našemu námořnictvu zaútočit na americké vojenské síly, pokud lodě a jednotky teroristického námořnictva USA budou ohrožovat bezpečnost našich civilních a vojenských plavidel," sdělil Salami pro kanál IRINN.

Podle jeho slov bude v případě potřeby tvrdá odveta na kroky Američanů následovat okamžitě.

Tímto prohlášením Írán zareagoval na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa ničit íránské vojenské lodě, které budou na moři překážet americkým silám.

Nebezpečné manévry

15. března Centrální velitelství amerického námořnictva oznámilo, že motorové čluny Íránských revolučních gard provedly v zálivu nebezpečné manévry v blízkosti amerických válečných lodí.

Informaci pak potvrdilo velení námořních sil Íránských revolučních gard, ale uvedlo, že odpovědnost za provokace a nebezpečné manévry nesou Američané, a dodalo, že Američané vyhledávají záminky k případnému útoku a z toho důvodu provokují.

Vztahy mezi Íránem a Spojenými státy se dramaticky zhoršily po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu v roce 2017.

Od té doby proběhla v Perském zálivu řada incidentů, včetně sestřelení amerického dronu, bombových útoků na komerční tankery a útok na ropná zařízení v Saúdské Arábii, ze kterých Washington obvinil Írán.

K dramatické eskalaci došlo na začátku letošního roku, kdy Spojené státy u letiště v Bagdádu zavraždily velitele íránských elitních sil Kásima Sulejmáního.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!