Byl proveden další raketový útok na americkou základnu v Iráku

15.01.2020

Vojenská základna Al-Taji severně od Bagdádu, kde jsou rozmístěni i američtí vojáci, byla včera vystavena raketovému útoku, oznámila irácká armáda. Jak informoval portál Arab News, základna byla ostřelována z raketometů typu Kaťuša.

Jak prohlásil oficiální mluvčí koalice plukovník Myles Caggins, žádní vojáci koalice pod vedením USA nebyli v důsledku ostřelování základny severně od Bagdádu zraněni.

"Vojska koalice při tomto menším útoku na základnu Al-Taji nebyla zasažena," napsal Caggins na Twitteru.

​V neděli byla raketovému útoku vystavena vojenská základna Balád, kde je také rozmístěn americký kontingent. V důsledku ostřelování nebyl nikdo zraněn.

Vyostření situace na Blízkém východě

Situace na Blízkém východě se vyostřila po útoku amerických vojsk na objekty šíitského hnutí Kataib Hezbolláh v Sýrii a Iráku koncem prosince.

Poté stoupenci tohoto hnutí zahájili útok na diplomatickou misi USA v Bagdádu, a z toho důvodu byla provedena americká speciální operace, při níž zahynuli íránský generál Kásim Sulejmání a náměstek velitele irácké šíitské domobrany Abú Mahdí al-Muhandis. USA je považovaly za organizátory útoku na velvyslanectví.

Bagdád označil americký útok za porušení podmínek přítomnosti amerických vojáků v Iráku a zahájil přípravu na jejich stažení ze země, a aliance NATO pozastavila výcvikovou misi v Iráku.

Poté si Teherán a Washington navzájem vyhrožovaly útočením na vojenské objekty a íránský parlament prohlásil americkou armádu a Pentagon za teroristické organizace.

V noci na středu Írán zaútočil raketami na americké základny v Iráku. Íránská média oznámila, že oběťmi útoku se stalo 80 osob. Trump naopak tvrdí, že íránský útok díky předběžným opatřením a systému včasného varování způsobil menší škody americkým základnám, ale nikdo nebyl zraněn. Trump navíc po útoku prohlásil, že "všechno je v pořádku". Teherán označil útok na americké základny za pomstu za vraždu generála Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!