Izrael se chystá připojit palestinská území v rámci "dohody století", Palestina nesouhlasí

09.07.2020

Izrael se chystá přistoupit k praktickým krokům, týkajícím se připojení palestinských území v rámci takzvané "dohody století" (o nás bez nás) od 26. července, řekl ve středu Ahmed al-Majdalani, člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny a generální tajemník Lidové fronty pro osvobození Palestiny.

"Podle nejnovějších informací mohou praktické kroky ohledně připojení palestinských území (Izraelem) začít přibližně v období 26. - 30. července. My, stát Palestina, jsme samozřejmě proti," řekl Majdalani během online setkání pod názvem "Palestina: co s námi bude dál?", pořádaného za podpory Institutu orientálních studií Ruské akademie věd.

Politik uvedl, že Palestina je připravena k jednání o dosažení míru v rámci "blízkovýchodního kvarteta" a neučiní žádné ústupky v takzvané "dohodě století".

"Jsme připraveni i nadále se podílet na práci blízkovýchodního kvarteta při dodržování norem mezinárodního práva. Využijeme každou šanci k dosažení míru. Zcela však odmítáme plán anexe, stanovený v takzvané dohodě století. Odmítáme plány expanze. S naší zemí a územím neobchodujeme," zdůraznil Majdalani.

O připravenosti palestinské vlády vrátit se k jednání s Izraelem pod záštitou kvarteta mezinárodních zprostředkovatelů hovořil i palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Podle palestinské tiskové agentury VAFA bylo prohlášení palestinského prezidenta učiněno během rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který se konal z podnětu palestinské strany poté, co ruský prezident potvrdil podporu spravedlivého řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

"Palestinská vláda vyjádřila ochotu obnovit mírové jednání na základě mezinárodního práva a pod záštitou čtyř mezinárodních zprostředkovatelů a dalších stran," cituje WAFA Abbásovo prohlášení.

Tzv. Dohoda století

Prezident USA Donald Trump zveřejnil koncem ledna plán mírového urovnání, takzvanou dohodu století. Tento plán umožňuje Izraeli anektovat palestinská území na Západním břehu Jordánu a také uznává Jeruzalém za jediné a nedělitelné hlavní město Izraele. Pokud jde o Palestinu, tato dohoda století jí umožňuje založení demilitarizovaného státu bez kontroly nad hranicemi a vzdušným prostorem, a hlavním městem Palestiny se může v tomto případě stát vesnice Abu Dis na východním předměstí Jeruzalému.

Palestinci a řada zemí tento plán nepřijali, protože podle jejich názoru zbavuje Palestince práva na tato území, která jim stanovují rezoluce OSN. Prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás rovněž odmítl nový plán s tím, že Palestinci trvají na uznání svého státu s vytýčenými hranicemi z roku 1967, s hlavním městem Jeruzalém.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!