Bývalý bojovník ze Sýrie vypověděl o financování teroristů Američany

14.09.2020

Bývalý bojovník Abdurahman Jisr, který se přihlásil v ruském Středisku pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii za účelem legalizace, sdělil novinářům, že bojovníky financovaly USA za účelem boje proti legitimní vládě.

"Nejdříve nás poslali na výcvik do Jordánska, a po absolvování nás dopravovali sem. Vše financovali Američani, a říkali nám, že máme bojovat proti státu. Když syrská armáda začala osvobozovat jednu oblast za druhou, náš oddíl ustoupil do Jordánska a raněné odvezli do Izraele. Pochopil jsem, oč jde, a řekl jsem si, že se již více toho nechci účastnit, že jsem se zapletl do nepříjemných událostí, které nebyly takové, jak nám bylo na začátku slibováno. Pociťuji velké zklamání," řekl.

Každý den přichází do Střediska pro usmíření znepřátelených stran 200-300 osob, většinou bojovníků, kteří se chtějí vzdát úřadům a vrátit se zpět ke klidnému životu. Celkem bylo za dobu činnosti střediska přijato přes 5 000 žádostí. Hlavní podmínkou legalizace je, že osoba bude do střediska přijata, a také musí schvalovat podporu mírového syrského procesu. Doklady ověřuje pět odborníků a následně i tajné služby.

Ve Středisku pro usmíření je každý příchozí nejen registrován, ale je mu také věnovaná péče ohledfně další socializace a začlenění. Mezi bývalými protivládními bojovníky je také výtvarník Abdurahman, který po legalizaci pracuje v kulturním centru Dar´a v oddělení lidových řemesel.

Dalším úkolem ruských odborníků je, že fungují jako zprostředkovatelé mezi bývalými nepřáteli, kteří dnes renovují zničené město. Doktor Ahmad Al-Ameri, který pomáhal při založení střediska, sdělil novinářům, že obyvatelé Dar´a věří, že ruská pomoc tento proces urychlí.


Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!