Po projevu Putina celá ruská vláda odstoupila

15.01.2020

Po projevu prezidenta Ruské federace Vladimira Putina Federálnímu shromáždění premiér Dmitrij Medveděv oznámil, že celá ruská vláda odstupuje.

"Vladimir Putin ve svém projevu oznámil celou řadu fundamentálních změn v Ústavě. Jsou to podstatné změny nejen v celé řadě článků Ústavy, ale i celkově v rozložení moci, ve výkonné, zákonodárné a soudní. V tomto kontextu je zřejmé, že my jako vláda musíme prezidentovi naší země poskytnout možnost k přijetí všech nutných rozhodnutí. A za těchto podmínek si myslím, že je správné, aby v souladu s článkem 117 Ústavy RF vláda v současném složení odstoupila," uvedl Medveděv na schůzce s prezidentem.

Ruský prezident Vladimir Putin poděkoval členům vlády za spolupráci. Prezident také oznámil, že v nejbližší době se setká s každým členem vlády a prozatím je požádá, aby své povinnosti vykonávali v plném rozsahu.

Navíc Putin oznámil záměr zavedení nové funkce místopředsedy Rady bezpečnosti, kterou by chtěl nabídnout odstupujícímu premiérovi Medveděvovi. Na této pozici se podle Putina může nynější premiér zabývat tématy bezpečnosti a obrany státu.

Propad rublu

Poté, co premiér Dmitrij Medveděv informoval o demisi vlády, ruská měna na burzách zaznamenala menší propad. V 16:37 (14:37 SEČ) dolar vůči rublu posílil o 0,15 % na 61,54 rublů, euro posílilo o 0,32 % na 68,59 rublů. Index Moskevské burzy klesl o 0,59 % na 3111,44 bodu, index RTS o 0,88 % na 1590,89 bodů.

Putinovo prohlášení Federálnímu shromáždění RF

Ruský prezident Vladimir Putin dnes tradičně vystoupil s prohlášením Federálnímu shromáždění Ruské federace. Promluvil v něm o situaci v zemi, ekonomickém stavu země, sociálních tématech a v neposlední řadě o mezinárodní situaci ve světě. Nicméně hlavní obsah poslání spočíval ve změnách ruské ústavy.

Změny ruské ústavy

Ruský prezident vyvrátil domněnky, že se chystají rozsáhlé změny ruské ústavy. Nicméně uvedl, že určité zásadní změny navrhuje. Ty se v první řadě budou týkat posílení role parlamentu při utváření federální vlády.

Dnes podle ústavy prezident dostává souhlas Státní dumy ke jmenování předsedy vlády země a následně již samostatně jmenuje nejen premiéra, ale i místopředsedu vlády a všechny ministry.

Putin nyní navrhuje, aby jmenování premiéra, vicepremiérů a všech federálních ministrů prováděla Duma. Prezident bude mít povinnost s rozhodnutím parlamentu souhlasit. Navržené kandidatury tak nebude moci odmítnout.

Prezident si nadále zachová pravomoc odvolávat premiéra

Rusko si má i nadále zachovávat statut "prezidentská republika". To mimo jiné znamená, že prezident bude mít i nadále v rukou přímé velení ozbrojených sil a systém vymáhání práva. Hlavní představitele bude jmenovat prezident, nicméně až po konzultaci s Horní komorou parlamentu.

Další důležitou změnou má být priorita ruské ústavy před mezinárodním právem. Osoby s důležitými státními posty nesmí mít jiné než ruské občanství či povolení k pobytu v cizí zemi.

Další změna se týká prezidentského funkčního období. Jedna osoba nesmí zastávat úřad prezidenta více než dvě funkční období bez ohledu na to, zda za sebou nebo přerušovaně.

Všechny ústavní změny mají být schváleny na základě hlasování občanů RF.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!