Hamáček plánoval v Rusku "vyměnit" Vrbětice za Sputnik?

04.05.2021

Server Seznam Zprávy přišel s informací o plánované cestě ministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy, která se nakonec neuskutečnila. Podle webu totiž neměla být kamufláží před oznámením kauzy Vrbětice, jak to bylo prezentováno, ale snahou vyměnit právě zmíněné Vrbětice za dodávky vakcíny Sputnik V a konání rusko-amerického summitu v Praze.

Podle zdrojů, na které se odvolává web, měl Hamáček sdělit tyto plány účastníkům schůzky 15. dubna v kanceláři ministerstva vnitra. Šlo o to, že nabídkou měla být dohoda s Ruskem, v jejímž rámci měla být odložena kauza Vrbětice a Rusko nám mělo za to výměnou dodat milion dávek ruské vakcíny. Kromě toho se měl ještě sejít ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Joe Biden v Praze.

Web uvádí, že se schůzky zúčastnil velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, dále byl přítomen ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, policejní ředitel Jan Švejdar a později i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kdo na schůzi chyběl, byl však zástupce Bezpečnostní informační služby.

Web se ptal na vyjádření i Hamáčka, který tento obsah jednání na schůzi odmítá.

"To je úplný nesmysl, to nevím, kdo vám to řekl," uvedl.

Ministr vnitra Jan Hamáček následně v tiskové zprávě uvedl, že je článek postaven na spekulacích, které však nikdo nepotvrdil. 

"Od 14. 4. proběhlo na ministerstvu vnitra několik schůzek za účasti ředitelů bezpečnostních složek, nejvyššího státního zástupce a velvyslance ČR v Moskvě," uvedl.

Podle jeho slov byl jediným tématem schůzek dopad kauzy Vrbětice na bezpečnost státu a vztahy mezi Českou republikou a Ruskem.

"A z důvodu, že média měla prokazatelně část informací o kauze Vrbětice a hrozil jejich únik, proto byla narychlo svolána tiskovka, kde bylo vše zveřejněno," dodal.

Opozice reaguje

Nutno podotknout, že zpráva neunikla politikům a zástupcům opozice. Například bývalý poslanec Miroslav Kalousek zareagoval takto: "Nainstaloval se do čela ministerstva zahraničí, aby mohl vyjednávat v Moskvě o ututlání teroristického útoku na našem území... Co udělá opozice?"

V příspěvku Marka Ženíška z TOP 09 zazněla slova jako "naivní" či "hloupý".

"Podle Seznam Zprávy chtěl údajně Hamáček v Moskvě vyměnit Vrbětice za milion Sputniků a summit Bidena s Putinem v Praze. Bál se ale toho, že si ho Rusové v Moskvě při jednání nahrají. Neskutečně naivní a hloupý počin hazardující s pověstí ČR. Každopádně očekávám okamžitou rezignaci," napsal.

Europoslanec Jiří Pospíšil taktéž nešetřil ostrými slovy a i on zmínil rezignaci: "Dva lidské životy a miliardovou škodu chtít sprostě vyhandlovat za putinovskou a zemanovskou přízeň, to už je i na Hamáčka trochu moc! To je totiž na rezignaci. A okamžitou."

Podle lídra ODS Petra Fialy není Česká republika na prodej. Uvedl: "ČESKO NENÍ NA PRODEJ. Ministr vnitra Jan Hamáček je ve vážném podezření, že chtěl prodat naši národní bezpečnost za milion dávek neověřené vakcíny. Je to neuvěřitelné, tímto způsobem ohrožovat naši bezpečnost, důvěryhodnost a snížit se k takovému odpornému, obchodu'," uvedl.

Svůj názor vyjádřil i novinář Alexandr Mitrofanov. Ten hovoří o okamžité demisi vlády. "Co by toto znamenalo ve standardní demokratické zemi? Okamžitou demisi Hamáčka. Okamžitou demisi vlády. V opačném případě okamžitý pokus opozice vyslovit takové vládě nedůvěru."

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!