Chmelár o členech kabinetu Bidena: „Cesta k válkám je otevřená“

25.11.2020

Slovenského historika, politického a mediálního analytika Eduarda Chmelára zaujaly zprávy o nominaci prvních členů kabinetu nově zvoleného prezidenta USA Joa Bidena, kteří by měli být odpovědni za zahraniční a bezpečnostní politiku. Autor příspěvku to ale považuje za špatné znamení pro celý svět.

Své stanovisko Chmelár argumentuje tím, že tito dotyční politici jsou z toho nejmilitantnějšího křídla bývalé Obamovy administrativy a nyní by mohli získat ještě větší vliv.

Chmelár připomněl, že na rozdíl od všech svých předchůdců za posledních 40 let má za sebou Biden dlouhou kariéru, kdy podporoval všechny formy vojenských agresí - od zdlouhavé okupace Afghánistánu přes válku v Iráku až po schvalování tvrdého postupu Izraele vůči utlačovaným Palestincům.

"Přestože v kampani tvrdil, že chce 'navždy ukončit války', mnohé z nich pomáhal rozpoutat. Přestože tvrdil, že je proti válce v Jemenu, jako viceprezident v Obamově administrativě ji bezmezně podporoval. Přestože obviňoval Trumpa z rasismu, podle asijských komunit v USA je jeho rétorika vůči Číně rasistická," dodává publicista.

Příštího možného ministra zahraničí USA, kterým by měl být Antony Blinken, Chmelár označil za to nejhorší, co si mohli demokraté vybrat. Svůj názor odůvodnil připomínkou, že Blinken má pověst nejfanatičtějšího zastánce tzv. humanitárních intervencí, když v různých funkcích podporoval všechna americká vojenská "dobrodružství" za posledních dvacet let.

"A nejen to. Jako mladý muž obdivoval prezidenta George Bushe st., který v roce 1990 vtrhl do Panamy a svrhl tamního vůdce, což byla z hlediska mezinárodního práva nelegální vojenská agrese. Byl to on, kdo jako zástupce poradce pro národní bezpečnost v roce 2011 navrhl rozšířit bezletovou zónu nad Libyí na protiprávní pozemní vojenskou intervenci s katastrofálními následky. Vlivný novinář Robert Wright o něm napsal, že je to liberální intervencionista, který upřednostňuje vojenské akce před diplomacií, a expanzivní politiku provokující Rusko a Čínu před dohodami."

Následně mediální analytik Chmelár okomentoval budoucí možnou ředitelku amerických zpravodajských služeb Avril Hainesovou. Podle jeho slov se jedná o spoluautorku politiky dronů - cílených atentátů po celém světě, které mají na svědomí mnoho civilních obětí.

"Časopis The Newsweek o ní v roce 2013 napsal, že od roku 2011, kdy se stala právní poradkyní Rady národní bezpečnosti, vydávala posudky na lidi, které je možné "legálně" zavraždit. Před dvěma lety Hainesová dopálila levicové křídlo Demokratické strany, když podpořila Ginu Haspelovou na post ředitelky CIA. Haspelová je totiž ve Spojených státech ostře kritizována za svou roli v době, kdy velela věznicím CIA, v nichž docházelo k mučení. Levice ji kritizuje i za velmi sporné a pochybné obchody," podotkl Chmelár.

Žádné náznaky, že by se těmto nominacím chtěla Evropa bránit

Autor neopomenul ještě nepotvrzenou kandidátku na ministryni obrany USA Michèle Flournoyovou. Uvedl, že je členkou představenstva několika vojenských dodavatelů, zakládala militantní expertní skupinu Centrum pro novou americkou bezpečnost, která získává značnou část finančních prostředků ze zbrojních korporací.

"Jako náměstkyně ministra obrany USA v roce 2011 byla hlavní politickou podporovatelkou vojenského zásahu v Libyi, podporuje okupaci Afghánistánu a důrazně se postavila proti odsunu amerických vojsk z Iráku," doplnil slovenský historik.

Nakonec se Chmelár zmiňuje o Jake Sullivanovi, zřejmě novém poradci pro národní bezpečnost. "I on se podílel na agresivní politice vůči Libyi a Sýrii v týmu Hillary Clintonové," připomněl jeho minulost.

V závěrečné části komentáře publicista odkazuje na slavného amerického vědce, myslitele, emeritního profesora lingvistiky Noama Chomského, který vnímá Donalda Trumpa jako sociopatického maniaka, který je schopen rozpoutat občanskou válku, pokud nevyhraje.

"Jeho prezidentský mandát označil za nejhorší, jaký kdy zažil, a to je mu již 91 let a pamatuje si všechno - od Velké hospodářské krize přes shození bomby na Hirošimu a Nagasaki, válku ve Vietnamu, aféru Watergate, až po 11. září 2001 a intervence na Středním východě," poznamenal k životopisu Chomského slovenský publicista.

Americký vědec, který je lidskoprávním aktivistou, má podle Chmelára také obavy z těch, které hodlá nominovat do nové vlády Joe Biden.

Slovenský publicista má strach z toho, že americká diplomacie nedokáže vygenerovat nic jiného, než fanatiky, kteří upřednostňují válku před diplomacií, pilné žáky bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové. Ta se svého času ptala, k čemu máme armádu, když ji nepoužíváme.

"Je to nemocné impérium, které nás už nedokáže nic naučit, ale které má stále dost sil na to, aby nás stahovalo ke dnu. Neexistují žádné náznaky, že by se tomu Evropa chtěla bránit. Cesta k novým válkám je tak otevřená," vykreslil chmurný scénář Chmelár v závěrečné části příspěvku.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!