Historik Chmelár: Trump je "paranoidní psychopat", Putin "globální lídr"
Slovenský politik a historik Eduard Chmelár zaujal jasné stanovisko k projevům Donalda Trumpa a Vladimira Putina, proneseným na Valném shromáždění OSN.

Politik Chmelár v rozsáhlém komentáři na sociálních sítích porovnal projevy prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Na americkém prezidentovi nenechal nit suchou.
Včera tradičně začalo nejvýznamnější světové fórum - Valné shromáždění OSN, na kterém vystoupil prezident USA Donald Trump. Kritizoval Čínu, kritizoval Írán, kritizoval všechny, kteří mají k USA nějaké výhrady. Čínu zmínil 12krát. Koronavirus označil za čínský virus a vyhrožoval, že "musí vyvodit odpovědnost vůči zemi, která tento mor rozpoutala", uvedl mimo jiné Chmelár ve svém příspěvku na Facebooku.
"Potom se svým projevem vystoupil ruský prezident Vladimir Putin. Navrhl prodloužení platnosti smlouvy o omezení strategických útočných zbraních mezi Ruskem a USA. Navrhl moratorium na rozmístění pozemních raket středního a krátkého doletu v Evropě a dalších světových regionech. Navrhl, aby mocnosti uzavřely dohodu, zakazující rozmísťování zbraní ve vesmíru nebo používání síly proti vesmírným objektům. Navrhl, aby se na půdě OSN diskutovalo o tématu počítačové bezpečnosti. Nabídl očkovací vakcínu proti koronaviru zaměstnancům OSN. Varoval, že současná protikrizová opatření nebudou stačit a nová mohou vypracovat jen všechny státy společně," rekapituloval Chmelár vystoupení ruského prezidenta.
Následně se Chmelár ve svém příspěvku obrátil na čtenáře, aby mu sdělili, kdo ze dvou zmíněných prezidentů je větší státník.
"Teď mi povězte, kdo z těchto dvou pánů vystupuje více jako globální lídr. Zatímco Trump jen vyhrožoval a konspiroval jako paranoidní psychopat, Putin přednesl několik iniciativ na odzbrojení a mezinárodní spolupráci. Můžeme mít výhrady vůči režimu a vnitřní politice Ruska, ale na mezinárodní scéně je Rusko hlasem konstruktivní politiky, střídmého rozumu a zdrženlivosti, díky které svět ještě není ve válce," uvedl Eduard Chmelár.
Podle jeho názoru je v současnosti nebezpečné následovat politické kroky Spojených států, neboť se jedná o militantní a nevypočitatelnou velmoc.
"Následovat dnes Spojené státy znamená následovat militantní a nevypočitatelnou autoritativní velmoc, která má globální zájmy, ale necítí globální odpovědnost. Pokud se Evropa nechce dostat potřetí za sto let na pokraj záhuby, musí se vymanit z vlivu destruktivní velmoci, která nás táhne ke dnu. Evropa si musí najít vlastní cestu. Jinak nikdy nebude silná a zůstane pod protektorátem USA, nebo se stane slepým střevem Asie," dodal Chmelár.
Další ruská vakcína
Ruský prezident Vladimir Putin nabídl zaměstnancům OSN vakcinaci ruským preparátem poté, co média přinesla informace o další vakcíně, jež má být podle plánu zaregistrována 15. října.
Druhou ruskou zaregistrovanou vakcínou - po vakcíně Sputnik V - se má stát preparát vědecké společnosti Vektor. Vakcína této společnosti s názvem EpiVakKorona má poskytovat imunitu proti novému koronaviru v délce nejméně půl roku.
Zdroj: snews.com