Čím může Rusko nahněvat USA? Dodávkami zbraní Íránu
Zbrojní embargo proti Teheránu je již minulostí a Rusko na tom může vydělat 5 miliard dolarů, avšak při dodávkách zbraní tomuto spřátelenému státu je třeba zachovat opatrnost.
18. října 2020 vypršel termín omezení vojensko-technické spolupráce světového společenství s Íránem, jehož garantem byla rezoluce č. 2231 Rady bezpečnosti OSN z července 2015. Nyní má Írán nové možnosti ohledně dodávek zbraní.
Írán v době omezení úspěšně založil a vyvinul vlastní výrobu balistických raket. Jde o raketové systémy Fateh-110 s doletem do 300 km, které již dodává Sýrii. Podle vzoru rakety Fateh-110 se vyvíjí přesnější varianta, která je schopna zasáhnout cíle s velkou přesností.
Dále může Írán na světovém trhu prodávat bezpilotní létající stroje, jako například Shahed-123 a Ababil-3.
Jak nám dokazují zkušenosti z posledních let, drony vyráběné společnostmi, které nejsou lídry v letecké a kosmické technice, jsou poměrně levné, ale přesto jsou dost citelnou a významnou silou na bojovém poli.
Třetí skupinu vojenských výrobků tvoří ponorka typu Al-Ghadir, korvety pro pobřežní pásmo Bayandor, motorové čluny Houdong a fregaty Alvand.
Írán, který byl od zbrojních dodávek od světových lídrů izolován, dokázal vyvinout vlastní lodní průmysl. Ceny lodí tohoto typu mohou vést k obrovské poptávce z různých států.
Pokud jde o ruské dodávky, íránský velvyslanec v Moskvě Kásem Džalali hovořil na toto téma opatrně, ale podle odhadů ruského vojenského experta Ruslana Puchova může Rusko v nejbližších pěti letech dodat Íránu zbraně a vojenskou techniky v částce přibližně 5 miliard dolarů, možná i větší.
O jaké zbraně může mít Írán zájem?
Především to budou prostředky protiletecké obrany. Ruský systém S-400 byl již dodán Číně a Turecku, a v nejbližší době to bude Indie. V roce 2016 dodalo Rusko Teheránu systémy S-300, avšak v posledních letech Írán projevil zájem o systémy S-400.
Kromě S-400 projeví zájem o systémy protivzdušné obrany Pancir, jež jsou ideální na obranu před bezpilotními stroji, a které dokážou samostatně objevit a zlikvidovat menší letecké terče. S těmito systémy se íránští vojáci seznámili v Sýrii a budou určitě na prvním místě v rámci budoucí žádosti Íránu o dodávky ruských systémů.
Íránské vojenské letectvo také potřebuje modernizaci: disponují ruskými letouny MiG-29, vyrobenými v osmdesátých letech, a americkými F-14, dodanými v sedmdesátých letech ještě před Islámskou revolucí. Írán se tyto letouny naučil samostatně opravovat a modernizovat, avšak dnes jsou na trhu dokonalejší útočné Su- 34 a víceúčelové Su-30SM.
O těchto letounech v létě promluvil americký ministr zahraničí Mike Pompeo a označil je za mimořádně smrtící zbraň.
Írán může také projevit zájem o transportní letouny a letadla dálkového radiolokačního sledování. Není také vyloučen nákup ruských vrtulníků: útočných Ka-52 Aligátor a útočných výsadkových Mi-17.
Íránská pozemní armáda má také zájem o obnovu parku pancéřované techniky, dále je možné mluvit o omezených dodávkách budoucí exportní modifikace tanku T-14 Armata a aktuálních modifikací tanku T-90. Může také jít o modernizaci íránského tankového parku T-72, což by předpokládalo dodávky příslušného zařízení ruských výrobců. Rusko by mohlo nabídnout také protitankové systémy typu Konkurs a moderní mobilní protivzdušné raketové systémy typu Igla-S a Verba.
V oblasti vojenského námořnictví také existují velké možnosti dodávek lodí a ponorek. Írán by bez ohledu na vývoj vlastní výstavby lodí potřeboval také hotová plavidla pro širší účely.
Lze předpokládat, že Teherán projeví zájem o ponorky s větším výtlakem než ty vlastní výroby. Velmi atraktivní můžou být zmodernizované ponorky v rámci projektu 877 Kilo. Jde o ruské ponorky projektů 06361 a 06363, které mají modernější zařízení a raketový systém Kalibr-PL. Írán by mohly také zajímat pobřežní raketové systémy s protilodními střelami Bal a Bastion se střelami Onyx, a další torpédové a dělostřelecké zbraně a radary.
Čína je dalším možným hráčem
O vojenské dodávky zbraní pro Írán nejspíše projeví zájem i další vývozci zbraní. Zvlášť silné mohou být pozice Číny, a Rusko bude muset na íránském trhu konkurovat právě této zemi. Čína má samozřejmě co nabídnout.
Zdroj: antiwar.com