Čína nepotvrdila vyslání lékařů na pomoc Kim Čong-unovi

27.04.2020

Zástupce Ministerstva zahraničních věcí ČLR Geng Shuang nepotvrdil zprávy o vyslání delegace čínských lékařů na pomoc severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, uvedla agentura Reuters.

Diplomat během svého vystoupení na brífinku uvedl, že čínské úřady nemají žádné informace o zdraví severokorejského vůdce, ani jeho pobytu. Na otázku, zda byli do KLDR vysláni čínští odborníci, neodpověděl přímo, ale pouze řekl, že Čína pomohla sousednímu státu v boji proti epidemii koronaviru tím, že poslala testy na zjišťování infekce.

Již dříve bylo uvedeno, že lékařští odborníci z Číny se vypravili do Severní Koreje - jejich cílem bylo údajně spolupracovat se severokorejskými kolegy, kteří pečují o vůdce státu.

Některé zdroje uvádějí, že Kim je po operaci srdce, jiné tvrdí, že je živ a zdráv, ale přesto se dlouhou dobu neobjevil na veřejnosti.

Spekulace o zdraví Kim Čong-una se začaly objevovat poté, co se 15. dubna nezúčastnil oslav výročí narozenin Kim Ir-sena. Čtyři dny před tím byl přítomen na zasedání vlády, ale poté se již na veřejnosti neobjevil.

Domněnky o vážném zdravotním stavu vůdce KLDR

Jihokorejský list Daily NK 21. dubna 2020 s odkazem na vlastní zdroj ze Severní Koreje napsal, že se vůdce KLDR léčí po operaci, související s oběhovou soustavou. Podle zdroje se vůdce po operaci zotavuje na své chatě v horách Mjohjang 100 km od Pchjongjangu.

12. dubna byli do speciální nemocnice pro nejvyšší vedení KLDR povoláni nejlepší chirurgové z klinik hlavního města. Po jistých procedurách se zdravotní stav vůdce začal zlepšovat a větší část zdravotníků byla 19. dubna propuštěna domů. Podle zdroje se Kim Čong-un cítil od srpna 2019 špatně, měl problémy s oběhovou soustavou a jeho stav se údajně zhoršil.

21. dubna 2020 informovala agentura Jonhap s odkazem na jihokorejské vládní zdroje, že zprávy o vážných zdravotních problémech předsedy Státní rady KLDR neodpovídají skutečnosti.

Jihokorejská agentura také uvedla, že státní rozhlas KLDR vzhledem ke spekulacím o nemoci a smrti vůdce Kim Čong-una informoval o jeho aktivní činnosti. Ve zprávě rozhlasové stanice se uvádělo, že "soudruh Kim Čong-un vyjádřil vděčnost dělníkům a ostatním zaměstnancům, kteří pomáhali s výstavbou města Samčijon".

V případě potvrzení smrti Kim Čong-una může veškerá moc (podle médií) přejít na jeho sestru Kim Jo-čong. Koncem roku 2019 bylo na plenárním zasedání Ústředního výboru Korejské strany práce přijato rozhodnutí, že v případě naléhavých skutečností se hlavou země místo současného vůdce stane ona. V současné době je Kim Jo- čong považována za druhou nejvlivnější osobu v zemi.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!