Čína podala protest vůči USA kvůli vměšování do vnitřních záležitostí

11.12.2019

Jang Ťie-čch, člen politického předsednictva ústředního výboru komunistické strany Číny, během telefonického rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem vyjádřil důrazný protest vůči USA ohledně jejich "hrubého vměšování" do záležitostí Hongkongu a autonomní oblasti Sin-ťiang, uvedla čínská centrální televize.

"Návrh zákona s názvem O lidských právech a demokracii v Hongkongu se stal zákonem a Sněmovna reprezentantů Kongresu USA navíc schválila návrh zákona s názvem O právech Ujgurů 2019. Představitelé USA opakovaně zkreslují fakta, útočí na politický systém a vnitřní politiku Číny. Jedná se o hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny, hrubé porušování mezinárodního práva a základních principů mezinárodních vztahů. Vyjadřujeme důrazný protest," citoval slova Jang Ťie-čcha televizní kanál.

Politik zdůraznil, že čínská strana bude i nadále rozhodně prosazovat státní suverenitu, stejně tak i zájmy, týkající se bezpečnosti a rozvoje.

"Čínská strana naléhavě žádá Spojené státy, aby situaci správně vyhodnotily, napravily chyby a okamžitě přestaly s očerňováním Číny a přestaly zasahovat do čínské vnitřní politiky," řekl Jang Ťie-čch.

Americký zákon o ochraně lidských práv a demokracii

Na konci listopadu podepsal americký prezident Donald Trump zákon o ochraně lidských práv a demokracii v Hongkongu. Kromě toho podepsal i zákon o zákazu dodávek nespecifikované policejní výzbroje do tohoto speciálního administrativního regionu ČLR.

Novela upravuje předchozí zákon o politice USA vůči Hongkongu z roku 1992, stanovuje každoroční úpravu obchodních vztahů s Hongkongem v závislosti na příslušné míře jeho samosprávy a také sankce proti osobám, které nesou vinu za porušení lidských práv v Hongkongu.

Reakce Číny

Z Číny přišla okamžitá odpověď - čínské ministerstvo si předvolalo amerického velvyslance a Spojeným státům pohrozilo protiopatřeními. Nové zákony označilo za "hegemonistické chování" a vážné zasahování do vnitřních záležitostí země.

Ruské ministerstvo zahraničí odsoudilo schválení této novely zákona americkým Kongresem a označilo je za hrubý zásah do vnitřních záležitostí Číny.

Zdroj: yonhapnews.co 

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!