Čína se ohradila proti rozmístění raket USA v asijsko-pacifickém regionu

22.08.2020

Čína se ostře ohradila proti plánům Spojených států amerických na rozmístění raket středního a krátkého doletu v zemích asijsko-pacifického regionu. USA to vysvětlují údajnými hrozbami ze strany Číny, informoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

"Čínská strana je silně proti rozmístění raket středního a krátkého doletu ze strany USA, dále vyjadřuje extrémní nespokojenost, spojenou s neustálým tlakem USA na sousední země Číny a s otevřenou provokací v blízkosti čínských hranic," uvádí se v prohlášení čínského ministerstva.

Pokud budou Spojené státy pokračovat v provokativních akcích v asijsko-pacifickém regionu, Čína přijme nekompromisní odvetná opatření.

"Čínská strana proto naléhavě žádá Spojené státy, aby se chovaly zodpovědně, usilovaly o udržení mezinárodního a regionálního míru a stability, nikoli naopak. Pokud budou Spojené státy pokračovat ve svém provokativním jednání, a to bez ohledu na názory ostatních, přijme čínská strana nezbytná opatření pro ochranu svých bezpečnostních zájmů."

Připomeňme, že zvláštní zástupce USA pro kontrolu zbraní Marshall Billingslea uvedl v rozhovoru pro japonský tisk Nikkei, že Spojené státy plánují prodiskutovat s řadou asijských zemí způsoby zvýšení opatření pro ochranu spojenců v souvislosti s rostoucími hrozbami ze strany Číny. Nevyloučil ani možnost rozmístit rakety středního a krátkého doletu.

V rozhovoru též konstatoval, že USA zvažují uzavření nové dohody o strategických útočných zbraních s Ruskem. Řekl, že vzhledem k tomu, že se Peking nehodlá zúčastnit třístranných jednání, může Washington nejdříve zahájit přípravu nového jednání s Moskvou, a teprve potom usilovat o jednání tří stran.

"Navyšování arzenálu Číny může v budoucnu ohrozit i bezpečnost Ruska. Spolupráce s Čínou na odzbrojení je ve společném zájmu Ruska i USA," citují noviny amerického zvláštního zástupce.

Billingslea připomněl, že prezident Donald Trump nevylučuje, že se Washington pokusí pomocí dialogu s Ruskem vyvinout určitý nátlak na Čínu.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!