Čína pohrozila Spojeným státům odvetou za vměšování do záležitostí Hongkongu
Čína podnikne rozhodná protiopatření, pokud USA neukončí vměšování do záležitostí Hongkongu, uvádí se v prohlášení kanceláře Ministerstva zahraničí Číny v reakci na prohlášení amerického ministra zahraničí Mika Pompea.
Pompeo sdělil, že informoval Kongres USA o tom, že Hongkong již není čínskou autonomií, jak bylo zakotveno ve smlouvě při předání tohoto území čínské vládě ze strany Velké Británie v roce 1997.
"Pokud jde o prohlášení ministra zahraničí USA Pompea a jeho pomluv, že zákon o národní bezpečnosti podkopává autonomii a svobodu Hongkongu, a také jeho hrozeb ohledně vyhlášení nových sankcí, vyslovil mluvčí kanceláře Ministerstva zahraničí ČLR v Hongkongu proti tomuto prohlášení protest. Naléhavě vyzýváme americkou stranu k respektování mezinárodního práva a základních principů mezinárodních vztahů, aby se neprodleně přestala vměšovat do záležitostí Hongkongu a vnitřních záležitostí Číny. Pokud USA budou i nadále trvat na svém, určitě narazí na odpor čínského lidu (1,4 miliardy obyvatel) a na rozhodná protiopatření," uvádí se v prohlášení.
Prohlášení USA, že po desetiletích považovaly Hongkong za "baštu svobody", a že se snaží přes "hongkongský model" změnit celý čínský sociální systém, je přiznáním toho, že Washington používá Hongkong jako "nástupiště" pro separatistickou a záškodnickou činnost.
"Je to potvrzení toho, že nesmíme ani chvíli otálet s přijetím zákona o ochraně národní bezpečnosti. Hongkong je součástí Číny, proto všechny problémy Hongkongu patří k jejím vnitřním záležitostem," zdůrazňuje se v prohlášení.
Kongres USA již dříve učinil prohlášení, že hodlá s administrativou projednat opatření ohledně Číny kvůli porušování "autonomie Hongkongu". Změna názoru ministerstva zahraničí má za následek změnu politiky vůči Hongkongu, Pompeo však neupřesnil, co konkrétně hodlá americká vláda podniknout, pouze neustále prohlašuje, že zvažuje sankce proti čínské vládě kvůli aktivitám vůči Hongkongu.
Otázka hongkongské autonomie
USA jsou nespokojeny s rozhodnutím Číny o sestavení novely zákona o ochraně národní bezpečnosti v Hongkongu, který má za cíl zamezení separatismu, terorismu a vměšování do záležitostí tohoto regionu zvenčí. Čínští poslanci k tomu přijali příslušnou rezoluci. USA to považují za "předzvěst zániku" hongkongské autonomie.
Hongkongská správkyně Carrie Lamová již tuto rezoluci uvítala. Podle rezoluce má Stálý výbor lidového shromáždění připravit novelu zákona o národní bezpečnosti speciálně pro Hongkong. Deník The South China Morning Post informoval s odkazem na informovaný zdroj, že zákon může vstoupit v platnost už v srpnu.
Zdroj: worldbulletin.net