Čína považuje USA za „zákulisního sponzora“ hongkongských protestů

26.11.2019

Peking se domnívá, že USA podporují protesty v Hongkongu a jsou jejich "zákulisním sponzorem", uvedl náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng.

Hromadné protesty, které byly vyvolány projednáním návrhu zákona o extradici, se odehrávají v Hongkongu již od začátku června. Za tu dobu tamní policie zadržela téměř 4,5 tisíce lidí a přes 1,5 tisíce lidí bylo hospitalizováno kvůli různým zraněním. Zraněno bylo i přes 400 policistů.

Po rozsáhlých protestech přistoupily hongkongské úřady na řadu ústupků a na začátku října byl návrh zákona zcela stažen, protesty však neskončily. Přibývá násilí i střetů s policií, i když probíhají v mnohem menší míře.

"Je to z velké části spojeno s vnějším zásahem, především ze Spojených států a dalších západních zemí. Jsme přesvědčeni, že zákulisním sponzorem těchto nepokojů jsou Spojené státy," uvedl čínský diplomat.

Čínské úřady opakovaně obviňují USA z vměšování do záležitostí Hongkongu.

Náměstek čínského ministra zahraničí rovněž prohlásil, že americká politika, která je zaměřena na zastrašování a omezování Pekingu a Moskvy, je chybná a je odsouzena k neúspěchu.

"Plně sdílím názor a hodnocení prezidenta Ruské federace Vladimira Putina v této záležitosti. Velmi dobře vidíme, že Spojené státy prosazují své jednostranné kroky, ekonomické kroky a různá omezení proti Číně a Rusku, a navíc se snaží obrátit koloběh dějin ve svůj prospěch. Tyto pokusy však nemají u mezinárodního společenství žádnou podporu. Američané se zmýlili a přepočítali. Jsem si jist, že tyto americké pokusy jsou odsouzeny k neúspěchu," řekl diplomat novinářům.

Ruský prezident ve svém projevu na plenárním zasedání ruského investičního fóra v Moskvě prohlásil, že Rusko chápe rozpory, které vznikají v ekonomické oblasti, jejich podstatu a také to, že jsou dlouhodobého charakteru. Cílem těchto rozporů je podle jeho mínění omezit rozvoj Číny a Ruska, o čemž se veřejně diskutuje i v samotných Spojených státech.

Zdroj: en.abna24.com