Čína se nemíní účastnit jednání o jaderných zbraních mezi USA a RF

25.07.2019

Čína nevidí důvod, proč by se měla stát třetí stranou smlouvy mezi USA a Ruskou federací o snížení počtu jaderných zbraní.

Peking se nechystá projednávat myšlenku třístranné smlouvy o jaderných zbraních s USA a Ruskem, oznámil oficiální mluvčí čínského ministerstva zahraničí Gen Shuang.

O nové tripartitní smlouvě opakovaně hovořili jak odborníci, tak představitelé USA. S tímto návrhem vystoupil i americký prezident Donald Trump - podle jeho názoru by měly "smlouvu nové generace" uzavřít Rusko, USA a Čína.

"V současné chvíli nevidíme žádný důvod nebo předběžné podmínky ohledně účasti Číny v takových diskusích," okomentoval čínský diplomat tuto informaci na brífinku, a zdůraznil, že "Rusko také mnohokrát vyjádřilo své pochopení ohledně stanoviska Číny k této otázce".

Jak uvedla agentura Reuters s odkazem na americký zdroj, zástupci USA a RF se chystají projednat tuto otázku v Ženevě během středečního setkání.

"Obecně se domníváme, že jsme došli k momentu, kdy je možné pokusit se znovu začít diskutovat. Nechci to zakřiknout, protože stačí jakýkoliv incident, aby se vše zhroutilo," řekl jeden ze zdrojů agentury.

Agentura Reuters uvedla, že jednání v Ženevě se má konat dva týdny před tím, než USA odstoupí od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Průlom v této věci zástupci USA neočekávají.

Smlouva INF byla uzavřena v roce 1987 mezi SSSR a USA. Začátkem roku Donald Trump informoval o zahájení odstoupení od smlouvy. Rusko pozastavilo platnost smlouvy 3. července.

Podle informací Reuters se neplánuje projednání a obnovení smlouvy START III - dohody o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní.

Jeden z oficiálních zdrojů sdělil novinářům, že by bylo předčasné hovořit o nové smlouvě START III, jejíž platnost má skončit v únoru 2021, ale může být prodloužena na dalších pět let se souhlasem obou stran.

Zdroj: tasnimnews.com