Čína: USA uměle vytvářejí různá obvinění s cílem zahajovat války po celém světě

12.12.2019

"USA stále uměle vytvářejí všemožná obvinění proti jiným státům s cílem vyprovokovat války po celém světě, a proto se staly největším nebezpečím pro celosvětový mír a bezpečnost," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na středečním brífinku v rámci svého komentáře k článku o vojenském konfliktu v Afghánistánu.

Tento týden noviny Washington Post zveřejnily utajované dokumenty a rozhovory s oficiálními zástupci USA, které svědčí o tom, že americká vláda skrývala pravdu o vojenském konfliktu v Afghánistánu. Noviny tvrdí, že dokumenty jsou také v rozporu s veřejnými prohlášeními prezidentů, vojenských velitelů a diplomatů USA, kteří rok co rok ujišťovali Američany, že v Afghánistánu dosáhli obrovského pokroku, a tudíž že se vyplatilo zapojit se do této války.

"Tento článek byl úderem do tváře mnoha lidem a společnostem ve Spojených státech, takzvaným obráncům lidských práv, a to byla odhalena jen špička ledovce," řekla mluvčí.

Připomněla, že Spojené státy zahájily vojenské útoky proti Iráku na základě údajné přítomnosti zbraní hromadného ničení v zemi, což vedlo k desítkám tisíc obětí a hromadnému vysídlení místních obyvatel, ale později přiznaly, že informace byly nepravdivé, a důkazy o přítomnosti zbraní hromadného ničení se nikdy neprokázaly.

Mluvčí ještě dodala, že také americké letecké útoky v Sýrii vedly k mnoha obětem a hromadné migraci, a nakonec se ukázalo, že "důkazem" o údajných chemických útocích v Sýrii byly ve skutečnosti zinscenovaná videa, která vytvořila nevládní organizace Bílé přilby, podporovaná západními koaličními mocnostmi.

"Skutečnost, že Spojené státy si ze svého počínání dosud nevzaly ponaučení, je žalostné, USA nadále uměle vytvářejí různá obvinění s cílem zahajovat války po celém světě, kde mohou útočit, zabíjet a vytvářet lidské tragédie. USA se staly největší hrozbou pro celosvětový mír a bezpečnost a také největším porušovatelem lidských práv," uvedla mluvčí.

Výbušný článek v deníku Washington Post

List Washington Post zveřejnil článek, který s odkazem na odtajněné dokumenty tvrdí, že vlády amerických prezidentů George Bushe ml., Baracka Obamy i Donalda Trumpa opakovaně mátly veřejnost, když tvrdily, že ve válce v Afghánistánu dochází k pokroku.

Z dokumentů vyplývá, že američtí vrcholoví politici a armádní velení připouští, že strategie v Afghánistánu není úspěšná, a že velká část "americké pomoci" je na místě rozkrádána. Vojenská operace v Afghánistánu, která začala v roce 2001 po útocích 11. září, se stala nejdéle trvající válkou v americké historii.

Zhruba dva tisíce dokumentů, ke kterým se deník dostal, nepatřily mezi utajované, nicméně když je chtěl list uveřejnit, vláda část těchto dokumentů označila za tajné. Redakce se tři roky soudní cestou domáhala, aby k dokumentům získala přístup na základě zákona o svobodném šíření informací.

Dokumenty, které jsou označeny "Afghanistan Papers", obsahují rozhovory s více než 400 přímými účastníky afghánské mise, včetně generálů, bezpečnostních poradců, diplomatů a dalších lidí i ze spojeneckých zemí NATO nebo s afghánskými činiteli. Rozhovory pořídila v letech 2014 - 2018 speciální vládní agentura pro kontrolu mise v Afghánistánu v rámci tzv. projektu "Lessons Learned" (Ponaučení).

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!