Čína se vyjádřila k sankcím USA kvůli umělým ostrovům v Jihočínském moři

27.08.2020

Čína neakceptuje nelegitimní sankce, které uvalily USA proti čínským společnostem kvůli jejich účasti na budování umělých ostrovů v Jihočínském moři, a je připravena k rozhodným opatřením na ochranu zájmů a práv svých občanů a podniků, prohlásil na čtvrtečním brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li- ciang.

"Budování čehokoliv na vlastním území je suverénní právo Číny, nemá to nic společného s militarizací. Účast čínských společností a fyzických osob na jakékoliv výstavbě na území vlastního státu je běžná a legitimní záležitost a nezasluhuje si od nikoho kritiku," prohlásil diplomat.

Řekl, že "USA nemají žádné důvody k vyhlášení nelegitimních sankcí vůči čínským společnostem a občanům kvůli jejich účasti na výstavbě na svém území".

"Tyto nemorální aktivity USA jsou hrubým vměšováním do vnitřních záležitostí ČLR a porušením mezinárodního práva a pravidel mezinárodních vztahů. Čínská strana je rozhodně proti a vyzývá USA k nápravě chyb a okamžitému zastavení zasahování do vnitřních záležitostí ČLR," zdůraznil.

Mluvčí sdělil, že Čína podnikne rozhodná opatření k ochraně zákonitých práv a zájmů občanů a společností ČLR.

Americké ministerstvo obchodu informovalo o zařazení 24 čínských společností na sankční seznam kvůli jejich pomoci při budování umělých ostrovů v Jihočínském moři. Ministerstvo sdělilo, že Čína vytvořila od roku 2013 v Jihočínském moři umělé ostrovy o celkové ploše asi 12 kilometrů čtverečních, a že na těchto ostrovech rozmístila systémy PVO a zbraně, ohrožující lodní dopravu.

Čína a několik zemí regionu, Japonsko, Vietnam a Filipíny, mají vzájemné rozpory kvůli mořským hranicím a vodám v Jihočínském a Východočínském moři. Čína se domnívá, že Filipíny a Vietnam vědomě využívají podpory USA za účelem eskalace napětí v tomto regionu.

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!