Čína označila USA za „říši hackerů“
Spojené státy si jako největší špionážní stát na světě v kybernetickém prostoru vysloužily název "říše hackerů", řekl na pondělním brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang.

Noviny Tribune de Geneve ve zveřejněném vyšetřování uvedly, že Ústřední zpravodajská služba USA (CIA) prostřednictvím švýcarské společnosti pro šifrování zpráv monitorovala před více než 50 let tajnou vojenskou a diplomatickou korespondenci z více než 100 států. Jednalo se o společnost Crypto AG, která od roku 1952 sídlí ve švýcarském kantonu Zug.
"Cynismus Spojených států ve věcech kybernetické bezpečnosti nezná mezí. Fakta a čas opakovaně potvrdily, že si Spojené státy jako největší aktér ve špionáži v kybernetickém prostoru, plně zaslouží název říše hackerů," prohlásil Geng Shuang na brífinku v rámci informací o společnosti Crypto AG.
Dodal, že Spojené státy denně odposlouchávají asi pět miliard mobilních telefonů po celém světě, více než 10 let odposlouchávaly telefonní rozhovory německé kancléřky Angely Merkelové, každoročně monitorují více než tři miliony čínských počítačů a každoročně instalují virové programy na více než 3 600 čínských webových stránek.
"Je to takový levný trik, když USA jednají tímto způsobem a zároveň vystupují jako oběť kybernetických útoků, je to stejné, jako když zloděj křičí chyťte zloděje," řekl Geng Shuang a dodal, že "rozsáhlá a organizovaná plošná špionáž" ze strany USA ve vztahu k vládám cizích států, společnostem a jednotlivcům je všem dobře neveřejně známá skutečnost.
"Ještě se neusadil rozvířený prach z odhalení skutečností, které zveřejnila společnost WikiLeaks a bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden, a už k tomu přibyl nový incident se společností Crypto AG, což je další záležitost, kterou by USA měly světu objasnit," uzavřel čínský diplomat.
Šifrovací zařízení, vytvořená společností Crypto AG, byla používána během různých válek, nebo při předávání citlivých informací mezi zasvěcenými vládami. Americké a německé zpravodajské služby mohly tyto zprávy sledovat pomocí speciálně vytvořených "děr" v šifrovacím zabezpečovacím systému. Dále se uvádí, že služby společnosti Crypto AG využívalo asi 130 zemí.
V roce 2018 byla společnost Crypto AG rozdělena na dvě části, z nichž jedna začala sloužit výhradně švýcarským klientům. Druhá společnost se nazývá Crypto International, a je zaměřena na zahraniční klientelu. Na jejích webových stránkách je nyní uveřejněno prohlášení, že tato společnost nemá nic společného s Crypto AG nebo americkými a německými zpravodajskými službami, ale je soukromou společností, která v roce 2018 odkoupila značku a aktiva od společnosti, která sídlí ve švýcarském kantonu Zug.
Zdroj: worldbulletin.net