Čína „vyhnala“ torpédoborec USA ze svých teritoriálních vod

28.08.2020

Čínské námořnictvo doslova "vyhnalo" americkou bojovou loď, která vplula do teritoriálních vod Číny, informoval deník Global Times.

S odkazem na slova plukovníka Čínské lidové osvobozenecké armády Li Huamina deník Global Times uvádí, že americký raketový torpédoborec Mustin narušil hranici čínských teritoriálních vod v oblasti Paracelských ostrovů

"Důrazně žádáme USA, aby zastavily tento druh provokativních akcí, přísně řídily své námořní a vzdušné vojenské operace a pečlivě kontrolovaly své vojenské jednotky, aby se do budoucna zabránilo případným nehodám," řekl čínský plukovník.

Ministerstvo obrany USA již dříve vyjádřilo znepokojení nad vojenskými cvičeními čínské armády v Jihočínském moři. Podle Pentagonu takové kroky, jako například odpalování raket, vedou k destabilizaci regionální bezpečnosti.

Čína provádí podobná regionální vojenská cvičení pravidelně. Dříve podobné akce nahlásila na začátku července a uvedla, že jsou určena k posílení schopností námořní obrany. USA reagovaly vysláním letadlových lodí za doprovodu dalších plavidel s cílem "předat Číně jednoznačný signál nesouhlasu s nárůstem vojenské síly Pekingu v regionu". Dalším záměrem Washingtonu bylo vyslat i vzkaz partnerům ohledně připravenosti udržovat regionální stabilitu.

Paracelské ostrovy se nachází v oblasti Jihočínského moře. Peking si nárokuje větší část moře, ostrovy, mořské a minerální zdroje, ale Vietnam, Filipíny, Malajsie a další regionální státy, které mají přístup k moři, si kladou stejné nároky, jako Čína.

Situace v regionu je často komplikována proplouváním amerických válečných lodí, které podle čínského ministerstva zahraničí porušují mezinárodní právo a ohrožují suverenitu a bezpečnost Číny. Navzdory protestům z Pekingu Washington prohlásil, že Spojené státy se budou plavit všude tam, kde to mezinárodní právo dovoluje.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!