Čína: USA jsou nenapravitelní "rušitelé klidu" v současném světě 

14.12.2019

Čínský ministr zahraničních věcí Wang I vyzval USA, aby se co nejdříve "uklidnily", dívaly se rozumně na Čínu a na svět, snažily se společně s čínskou stranou budovat vztahy, které nejsou založené na konfrontaci, ale na vzájemné úctě, prohlásil Wang I na fóru o zahraniční politice Číny.

Čínský ministr zahraničí zdůraznil, že Čína je ochotna na základě rovnoprávného dialogu a vzájemné úcty urovnat rozpory, existující mezi Čínou a USA, a v žádném případě nestrpí jednostranné sankce.

"Americkou politiku vůči Číně je třeba co nejrychleji vrátit na správnou cestu a zákonná práva Číny musí být respektovány," řekl ministr.

Dodal, že opatření USA vážně podkopala základy pro vzájemnou důvěru, která se tak těžce buduje.

Wang I označil USA za nenapravitelné "rušitele klidu" v současném světě a prohlásil, že neustále porušují mezinárodní dohody a odstupují od nich.

"Za pouhé dva roky USA odstoupily od Transtichomořského partnerství, Pařížské dohody o klimatu, jaderné dohody s Íránem, Rady pro lidská práva OSN, Vídeňské konvence o diplomatických vztazích a smlouvy INF... Jejich promyšlené odstupování od dohod a jejich porušování vytváří mnoho problémů pro mezinárodní společenství. USA se tak staly rušitelem klidu v současném světě," řekl Wang I na fóru o zahraniční politice Číny.

Čínský minstr také zdůraznil, že USA, které tvrdí, že jsou nejsilnější zemí světa, se vzdaly svých mezinárodních závazků a nastoupily cestu politiky jednostranných akcí a protekcionismu, což může vést jedině ke katastrofě.

"USA nejenže ve svých vztazích s Čínou sešly z těžce vyšlapané cestičky, ale došlo také k názorovým neshodám," řekl ministr.

Podle jeho slov USA i nadále napadají a očerňují Čínu v otázkách, týkajících se státní svrchovanosti a národní důstojnosti země. Jako příklad uvedl otázky, spojené s Hongkongem, Tchaj-wanem, Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang, Tibetem a lidskými právy.


Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!