Čínský prezident se setkal s Kim Čong-unem, chtějí prosadit své zájmy ve vztazích s USA

16.07.2019

Čínský prezident Si Ťin-pching přicestoval do Pchjongjangu, aby jednal s lídrem Severní Koreje Kim Čong-unem, oznámil Wall Street Journal. V rámci této schůzky chtějí lídři obou zemí prosadit své zájmy ve vztazích s USA.

Ve čtvrtek začala jednání Si Ťin-pchinga se severokorejským lídrem Kim Čong-unem. Wall Street Journal podotýká, že návštěva čínské delegace v Pchjongjangu může napomoci pokroku v obchodním jednání Číny a jednání o jaderném odzbrojení Severní Koreje s USA.

Jak podotýkají čínská státní média, v předvečer návštěvy Si Ťin-pchinga panovalo v severokorejské metropoli přátelské a nadšené ovzduší.

Podle informací severokorejských médií Si Ťin-pching přislíbil, že bude prohlubovat spolupráci s Pchjongjangem a společně napomáhat urovnání napětí na Korejském poloostrově.

Podle názorů odborníků se vliv Pekingu na Pchjongjang může stát klíčem k jadernému odzbrojení poloostrova. Návštěva Si Ťin-pchinga se koná týden před summitem G20 v Japonsku, kde má čínský nejvyšší představitel jednat s prezidentem USA Donaldem Trumpem.

"Návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga zdůrazňuje rozhodující úlohu, kterou hraje Čína v urovnání jaderného problému Korejského poloostrova, zejména s ohledem na nedostatek důvěry mezi Severní Koreou a USA," prohlásil profesor Wang Sheng.

Jak uvedl šéf orientálních a afrických výzkumů Steve Tsang při londýnské univerzitě, vrátí-li se Si Ťin-pching z Pchjongjangu s Kimovým slibem zahájit jednání s Washingtonem o jaderném odzbrojení, může toho využít jako berné mince výměnou za zmírnění obchodní války.

Zdroj: worldbulletin.net