Další loď USA vplula do Černého moře

21.03.2021

Druhá americká válečná loď během 24 hodin vplula do Černého moře, uvedlo Centrum řízení národní obrany Ruské federace. Zároveň byl ruský velvyslanec v USA povolán do Moskvy na konzultace.

"Námořní síly a loďstvo Černomořské flotily začaly sledovat aktivity torpédoborce amerického vojenského námořnictva Thomas Hudner, který je vyzbrojen řízenými raketami Tomahawk," uvedlo Centrum řízení národní obrany Ruské federace.

Den předtím vplul do Černého moře další americký raketový křižník Monterey s letadly na palubě.

Thomas Hudner je torpédoborec třídy Arleigh Burke a na palubě ve vertikálních univerzálních odpalovacích zařízeních může nést až 96 řízených střel Tomahawk nebo protiraketových střel Standard. Křižník Monterey (třídy Ticonderoga) je schopen nést až 122 řízených střel Tomahawk a protiraketové střely Standard.

Od začátku roku 2021 USA zintenzivnily svoji činnost v Černém moři, na konci ledna se v jeho vodách plavil ještě torpédoborec Donald Cook a Porter.

Dále se ve dnech 12. a 17. března ve vodách Černého moře objevily fregaty Cristóbal Colón a Méndez Núñez španělského námořnictva, které je členem NATO. Obě lodě patří ke třídě Alvaro de Bazan a jsou vyzbrojeny protilodními raketami Harpoon.

Jak uvedl koncem prosince 2020 náčelník armádního generálního štábu Valerij Gerasimov, v poslední době začaly válečné lodě armád NATO častěji pronikat do Černého, Baltského a Barentsova moře.

Ruský velvyslanec v USA byl odvolán na konzultace do Moskvy

Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov opustil diplomatickou misi a odletěl do Moskvy. Ministerstvo zahraničních věcí povolalo Antonova do Moskvy ke konzultacím poté, co americký prezident Joe Biden během interview pro ABC News uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin je podle něj "zabiják". Šéf Bílého domu rovněž uvedl, že ruský prezident "zaplatí" za zasahování do amerických voleb.

V komentáři k Bidenovým slovům mu Putin popřál zdraví a navrhl v blízké budoucnosti uskutečnit rozhovor v přímém přenosu. Americký prezident se k tomu vyjádřil, že si s Putinem "v určitém okamžiku" rád pohovoří.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!