Další trhlina v česko-ruských vztazích: ČR vyhostila diplomaty, včetně „agenta s ricinem“

08.06.2020

Česká vláda se rozhodla, že z naší země vyhostí dva ruské diplomaty. Jde o muže, kteří dle informací českých úřadů pracují pro ruské tajné služby. Na opuštění země mají 48 hodin. V pátek to uvedl premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Český premiér Andrej Babiš uvedl, že vláda k tak ráznému a ostrému kroku přistoupila kvůli "ricinové kauze". Dne 26. dubna totiž týdeník Respekt přišel se zprávou, že podle jeho zdroje z tajných služeb do Prahy přicestoval muž s ruským diplomatickým pasem, který měl údajně v kufru smrtící jed ricin a mohl by představovat nebezpečí pro české komunální politiky. V souvislosti s tím pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný dostali ochranku.

Bezpečnostní a informační služba však informace o údajném nebezpečí pro české politiky nedokázala potvrdit, neboť rozvědka sama obdržela informaci od anonymního zdroje.

Vyhoštění ruských diplomatů

"Z informací a důkazů, které jsem obdržel od BIS, vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům," vyjádřil se k věci premiér a poděkoval BIS.

Dodal také, že v této souvislosti byli dva lidé prohlášeni za nežádoucí na českém území. Zdroje blízké ruské ambasádě a Úřadu vlády pak potvrdily, že vyhoštění souvisí s případem ruského diplomata a ředitele Ruského střediska vědy a kultury v Praze Andreje Končakova.

Premiér k věci podotkl, že celá kauza poškodila česko-ruské vztahy a způsobila bezdůvodné vytížení českých bezpečnostních složek. Česko tak dle Babiše nemůže tolerovat podobné akce na svém území.

"Máme zájem o dobré vztahy se všemi zeměmi, ale jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné," uvedl Babiš.

K věci se vyslovil i ministr zahraničí Petříček, který uvedl, že se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně. Zdůraznil však, že jí přístup Ruska nedal jinou možnost, než prohlásit dva diplomaty za nežádoucí.

Česká vláda se tak podle ministra rozhodla i s vědomím, že ze strany Ruska bude nejspíše následovat reciproční krok. V diplomacii je totiž obvyklé, že na vypovězení diplomatů druhý stát reaguje zrcadlově.

Připomeňme, že pokud jde o kauzu s "ricinem", velvyslanectví Ruska v ČR se již v minulosti ohradilo proti spekulacím o údajném jedu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil zprávy českých médií za lživé a ministr zahraničí RF Sergej Lavrov podotkl, že nikdo nepředložil žádné důkazy o tom, že by se Moskva pokusila někoho v Česku otrávit.

Krok České republiky může ovlivnit i návštěvu českého prezidenta Miloše Zemana, který má přijet do Moskvy na vojenskou přehlídku, věnovanou vítězství ve Velké vlastenecké válce. Ta byla kvůli pandemii koronaviru přesunuta z původního termínu 9. května na 24. června.

"Tento nepřátelský krok, jenž byl od počátku založen na nepodloženém obviňování v médiích, svědčí o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou," uvádí se v prohlášení.

Komentář k celé věci si neodpustil ani první místopředseda Výboru pro zahraniční otázky Státní dumy RF Dmitrij Novikov. Podle něj totiž takové kroky ze strany České republiky získávají systémový charakter, přičemž připomněl například situaci s odstraněním pomníku maršálovi Ivanovi Koněvovi v Praze.

Kdo byl vyhoštěn?

Jedná se o Andreje Viktoroviče Končakova, dočasně pověřeného výkonem funkce vedoucího zastupitelství Ruského střediska vědy a kultury v Praze, a zaměstnance zastupitelské kanceláře Rybakova. Oba vyhoštění ruští diplomaté jsou zaměstnanci Ruského střediska vědy a kultury.

Zdroj: snews.com