Silné výbuchy v Damašku: Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku

06.02.2020

V noci ze středy na čtvrtek došlo k raketovému útoku na Damašek. V hlavním městě Sýrie byly slyšet silné výbuchy. Podle místních médií se syrské protivzdušné obraně podařilo sestřelit několik raket.

Státní televize Al-Ikhbariya informovala, že syrská protivzdušná obrana byla aktivována, aby zmařila útok na Damašek. Podle agentury SANA se syrské armádě podařilo sestřelit většinu nepřátelských raket. Útok údajně mířil na vojenské základny poblíž Damašku. Na internetu se objevila videa, která raketový útok zachycují.

Naposledy došlo k raketovému útoku proti Damašku v prosinci loňského roku. Tehdy Izraelské obranné síly oznámily, že zaútočily na 20 cílů v okolí hlavního města. Mělo se jednat o odvetu na ostřelování Izraele z území Sýrie.

V pondělí 3. února také velení ruské armády informovalo, že protivzdušná obrana na syrské základně Hmímím sestřelila útočný dron, který se přiblížil k ruské základně. Raketová výzbroj protiletadlového raketového a kanónového systému Pancir-S zničila letecký cíl v dostatečné vzdálenosti od letecké základny.

Izraelské útoky

Sýrie a Izrael nemají zavedeny diplomatické styky a po celou dobu nezávislosti se nacházejí ve válečném stavu. Země rozděluje i letitý teritoriální konflikt o status Golanských výšin, které jsou od roku 1967 ze dvou třetin okupovány Izraelem.

Od roku 2011, kdy v Sýrii vypukla občanská válka, izraelské ozbrojené síly opakovaně prováděly letecké útoky na různé objekty na syrském území. Své akce Izrael ospravedlňoval tím, že nechce dopustit, aby teroristům padly do rukou moderní zbraně. V prvé řadě se Izraeli jedná o libanonské hnutí Hizballáh, které ve válečném konfliktu v Sýrii bojuje po boku prezidenta Bašára Asada a veškerou podporu hnutí Hizballáh poskytuje Írán.

Některé základny, na které měl mířit čtvrteční útok, údajně využívají íránské jednotky. Syrské armádě v boji proti povstalcům pomáhají spolu s Hizballáhem i íránské speciální síly. Velitelem íránských jednotek, bojujících v Sýrii, byl generál Kásim Sulejmání, jehož 3. ledna na rozkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa zabil americký dron u bagdádského letiště v Iráku.

Izrael obviňuje Teherán z vývoje jaderných zbraní a považuje ho za hlavní hrozbu pro svou národní bezpečnost.

Zdroj: tasnimnews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!